Kalanchoe venku nebo v bytě: Jak ji správně pěstovat?

Přichází jaro a spolu s ním i uvažování o tom, jaké rostliny hodláte letos pěstovat. V případě, že vám ani tak nejde o to, aby měla rostlina nějaký konkrétní užitek, ale vystačíte si i s pouhou dekorací, která je pěkná na pohled, vyhovovat by vám mohla kalanchoe, neboli kolopejka. Jak ale na ni?

Fuchsie už máte zmáknuté a už víte, co je to celosia? Pokud máte pocit, že vás už nic nedokáže překvapit, možná jste ještě nezkoušeli pěstování kolopejky. Kromě toho, že se jí bude dařit u vás doma v květináči, nebrání se ani pěstování venku.

Jenže, než se do nové výzvy pustíte, vyplatí se o rostlině něco málo zjistit. V bytě může hrát velkou roli otázka, zda roste do výšky. Pokud ano, bylo by nutné pro ni vybrat vhodné místo a zajistit jí dostatečnou oporu. Byť by mělo jít třeba jen o kousek dřeva, kolem kterého se může květina začít ovíjet. Také je důležité seznámit se s jednotlivými druhy, protože na základě toho si můžete v zahradnictví koupit ten, o který se dokážete správně postarat.

Přečtěte si: Tipy pro pěstování okurek

Takže, co by měl každý nadšený pěstitel o kolopejce znát?

Co je kalanchoe a jaké existují druhy?

Co je kalanchoe

Kalanchoe (kolopejka) je rod rostlin z čeledi tlusticovité. Mohou to být sukulentní keře a polokeře. Kolopejka je v našich končinách oblíbená pokojovka. V teplejších podnebných pásech se však kalanchoe pěstují i venku.

V našich podmínkách je nejoblíbenějším druhem takzvaná kolopejka vděčná (Kalanchoe blossfeldiana), která vás může v průběhu pěstování odměnit za vaši trpělivost krásně barevnými květy. Zároveň jde o oblíbenou “zimní” květinu, protože období květu trvá zhruba od února do dubna. Zcela odlišně pak vypadá Kalanchoe daigremontiana (naduť madagaskarská), která má výrazně sukulentní vzhled. Zvážit také můžete Kalanchoe thyrsiflora, která má zajímavý barevný kontrast na nepravidelných listech (přechází od zelené po růžovou) a může dorůstat do výšky 60 cm.

Jak na pěstování

V bytě

pěstování kalanchoe v bytě

Když se vrátíme k úplně nejoblíbenější kalanchoe ze všech, ta se dá sehnat v zahradnictvích během celého roku. Mnohdy dokonce i kvete, takže na výsledky své práce nebudete muset zdlouhavě čekat. Na pěstování v bytě navíc není ani trochu náročná a mohou ji vyzkoušet opečovávat i ti, kteří nemají ve svém obydlí příliš mnoho místa.

Kolopejka vděčná je pro pěstitele atraktivní i z toho důvodu, že je k dostání v mnoha barevných kultivarech, takže si můžete vybrat dokonce i takovou, která ladí se zařízením pokoje.

Zásadní je, aby rostlina stála na slunečném a teplém místě. (Nezapomínejte, že pochází z tropů.) Také potřebuje poměrně hodně vláhy, takže se ji nemusíte bát častěji zalévat. V zimě by však teplota v místnosti neměla přesáhnout 14 °C, proto ji můžete dát třeba na chodbu. V zimě se navíc téměř nezalévá. V rozmezí od března do srpna ji také můžete přihnojit prostředkem na kaktusy. Kdo se rozhodne pro množení, nejlépe k němu přistupte na jaře nebo během léta. Provádí se (klasicky) řízkováním.

Venku

Kdo se rozhodne pro pěstování kalanchoe venku, ten ji může vysadit zhruba koncem května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky a přes den bývá teplo. Aby však během zimy nedošlo k úhynu, před úderem prvních mrazů je vhodné kalanchoe přesunout někam dovnitř. Nejlepší typ pro venkovní pěstování je Kalanchoe gardenliny. Vždy ji dávejte na slunné místo a nezapomínejte na občasnou zálivku.

Jak si pojistit, aby kvetla?

kvetení kalanchoe

Aby kalanchoe vykvetla i další rok, neobejde se to bez období klidu, které je vymezeno jejím uchováním v teplotě mezi 10-14 °C, během kterého nebudete rostlinu prakticky zalévat. I v tomto období však potřebuje sluneční svit, takže si dejte s jejím umístěním opravdu záležet.

Během jara kalanchoe přesuňte na teplejší místo s dostatkem slunečního svitu a přidejte na zálivce. V tomto období ji také můžete začít přihnojovat.

Některé druhy však (paradoxně) ke květu stimuluje kratší den, proto tolik kvetou během zimních měsíců. Platí to třeba o kolopejce vděčné. U ní dokonce existuje zajímavý trik, na základě kterého vám může vykvést prakticky kdykoli. Stačí, když ji budete po dobu 4-6 týdnů cíleně zatemňovat, aby nepřesáhla 10 hodin slunečního svitu.

Kalanchoe a citron

Komu se nechce utrácet za hnojivo na kaktusy, ten jí může jednou za čas (tedy zhruba jednou měsíčně) nabídnout zálivku s jednou lžící citronové šťávy. I tato metoda by měla přispět k tomu, že rostlina bude mnohem ochotněji kvést.

Pěstujete doma kalanchoe? Pokud ano, jaký druh?

Napsat komentář