Plánujete stavbu rodinného domu a tlačí na vás čas? Případně, máte nižší rozpočet, ale nechcete se spokojit se stavbou horší kvality? Ať už se rozhodnete podnikat cokoliv, dost možná k tomu využijete ztracené bednění. Co to ale vlastně je? A jak se to dá použít?
Pokud nežijete celý život ve městě, pak se vám už nejspíš někdy stalo, že jste potřebovali něco postavit. Mohlo jít o garáž, venkovní sklep, udírnu nebo třeba o základ bazénu. Vždy však bylo potřeba vybudovat kvalitní základy a vybrat správné zdivo, které si poradí i s největší klimatickou nepřízní.
To chce samo o sobě hodně zkušeností, času a peněz. Na stavbu padne hodně materiálu a také je u toho potřeba znát přesné stavební postupy. Jinak by se mohlo lehko stát, že se vám vaše dílo zhroutí, jako domeček z karet.
Technologie jde naštěstí kupředu, takže si můžete vzít k ruce výdobytek moderní doby, kterému se říká ztracené bednění.
Co je ztracené bednění?
Za ztracené bednění označujeme speciální (šalovací) tvárnice, které nahrazují dříve používané dřevěné bednění. (Které jste si museli pro stavbu vyrobit buď ručně, nebo zakázkovou výrobou.)
Jejich princip spočívá v tom, že jsou vyrobené z betonu a ze dvou stran jimi procházejí výdutě, které se zalévají betonem. Tak, jako by tomu bylo u dřevěného bednění. Jen s tím rozdílem, že se jedná o již hotový prefabrikát, který má nejen vyšší odolnost, ale také výrazně ušetří váš čas.
Ztracené bednění se hodí jak pro betonové, tak železobetonové konstrukce, jejichž kostra se jednoduše “zasune” do připraveného zdiva. Tato technologie staveb je v současné době velmi žádaná, protože splňuje podmínky pro bezpečnost a odolnost. Výhodou ztraceného bednění je i skutečnost, že jím může vylepšit rozložení nosné zátěže jiných zdí. (V případě, že je instalováno jako podpěra.)
Kde všude jde ztracené bednění využít?
Při práci se ztraceným bedněním se vám otevírá široké spektrum možností, kde ho můžete použít.
Hodí se:
- Pro budování základů
- Jako podezdívka
- Pro nosné stěny
- Pro nenosné stěny
- Pro stropy
- Pro ploty
A pro další účely, které si jen dovedete představit. V závislosti na tom, co hodláte přesně stavět se bude lišit i druh použitého bednění. (Např. Filigránové stropy atd.)
V případě, že nemáte s takovým typem staveb dosavadní zkušenost, určitě vám neuškodí, pokud se obrátíte s prosbou o radu na zkušeného stavaře, nebo na specializovanou stavební firmu. Ti všichni vám řeknou, jaký druh ztraceného bednění bude ve vašem případě potřeba a řeknou vám i to, jak jej správně použít. Tento bod rozhodně nepodceňujte. Mohlo by se stát, že vám kvůli neodborné manipulaci spadne celá konstrukce na hlavu.
Práce se ztraceným bedněním
Než se pustíte do pokládání ztraceného bednění, měli byste mít připravené základy, včetně (alespoň orientačního) značení, kudy půjde zeď. Tím zamezíte tomu, že budete zdít nakřivo a budete muset celý základ předělat. (Také kvůli tomu, že bude každá tvárnice pokaždé jinak vysoko.)
Jakmile budete mít tuhle práci hotovou, udělejte si betonový základ, na který postavíte první řadu tvárnic. (Jejich typ záleží na tom, zda jde o hlavní nosnou zeď, jakou požadujete pevnost atd.)
Podle toho, pro co konkrétně má ztracené bednění sloužit můžete zdít buď na sucho, nebo za pomoci speciálního lepidla. Aby byla konstrukce stavby co nejlepší, nezdráhejte se mezi bednění uložit ocelové výztuže. Ty se do něj dají pokládat jak vodorovně, tak svisle. Sice se tento postup trochu prodraží, ale budete mít naprostou jistotu, že vaše práce něco vydrží. Opět se nezdráhejte (v případě bezradnosti) vyžádat si odbornější pomoc.
Aby se vám bednění zalévalo lépe, zvažte, zda si neobjednáte cisternu. Komory v tvárnicích jsou velké (a základy také). Mohlo by se tedy lehko stát, že přeceníte své možnosti a brzy vám s prací dojde dech.
Výhody ztraceného bednění
Pokud stále ještě se ztraceným bedněním trochu váháte, možná vás přesvědčí výčet jeho výhod.
Mezi ně patří:
- Vysoká odolnost
- Ekologická šetrnost
- Trvanlivost
- Moderní technologie
- Jednoduchost použití
- Úspora času
Samozřejmě je ale potřeba počítat s tím, že je k jeho instalaci potřeba hodně betonu, který je nutné nechat pořádně vyschnout. To může nějaký ten pátek trvat, což může (hlavně v zimních měsících) dost ovlivnit teplotu uvnitř vaší stavby.
Máte zkušenost s instalací ztraceného bednění? Napište nám ji do komentářů.