Každý interiér potřebuje stínění proti slunci a ochranu před zvědavými pohledy z okolí. Vyřešit to lze různě. Buď si koupíte venkovní, nebo vnitřní žaluzie, nebo si do oken pověsíte záclony a závěsy. Abyste to ale mohli udělat, potřebujete si nejprve instalovat garnýže.
V minulosti to nebylo nutné až tak řešit. Prakticky každý byt, nebo dům, do kterého jste se přestěhovali, měl garnýže od původních majitelů. Dnes je ale trend nechávat okna v bytě (až na žaluzie) úplně holá. Proto ten, kdo byl na záclony a závěsy zvyklý z původního obydlí musí vyrazit na nákup nových garnýží. (Kromě toho, že máte větší míru soukromí je interiér se záclonami a závěsy mnohem více útulný.)
Jak ale vybrat garnýže, tak, aby správně seděly a zároveň ladily se stylem vašeho domu, nebo bytu?
Co je to garnýž?
Garnýž je označení pro kovovou tyč, nebo lištu z jiných materiálů, která se instaluje nad okno. Pomocí klipů, nebo kroužků se na ni navléká záclona a závěs. Kromě různých designů a barev se prodává i v různých délkách. Díky tomu ji lze zavěsit nad libovolně úzké, nebo široké okno.
V současné chvíli se u nás prodávají garnýže z:
- Kovu
- Plastu
- Dřeva
Co se týče podoby garnýží, někteří lidé dávají přednost jednoduchým kovovým tyčím. Ve starších bytech a domech se naopak používají kolejnice, které jsou skryté pod dřevěnou, nebo pod plastovou lištou. Romantické duše, nebo lidé, kteří vyznávají glamour zase našli oblibu v kovaných a jinak ozdobených garnýžích, které rámují okno.
Správný výběr garnýží
Jak praví lidová moudrost, vzhled není všechno. Proto by se nemělo jednat o jediný parametr, na který se budete při výběru garnýží dívat. Zároveň byste k nákupu ale neměli přistupovat ani tak, že se budete koukat jenom na funkčnost a design necháte stranou.
Pokud máte v bytě, nebo v domě velkou plochu oken, z nichž některé jsou do pravého úhlu, měli byste se dívat po garnýžích s drážkou, na které lze v tomto úhlu navázat. Pokud potřebujete garnýž pro jedno, nebo dvě solitérní okna, která jsou dále od sebe, vše můžete vyřešit separátními garnýžemi bez drážky, které mohou mít dekorativně vyřešený okraj.
Dále byste měli vědět, zda chcete:
- Kulaté garnýže
- Hranaté garnýže
- Garnýže, které se věší zeshora
- Garnýže, které se věší zespoda
- Garnýže, které se věší z boku
Co se týče stylu, hranaté garnýže se hodí k minimalismu a tím pádem spíš do modernějších interiérů, kde ostré hrany a pravé úhly nebudou působit rušivě. Tradičnější domácnosti by naopak měly koukat po garnýžích, které jsou skryté do konzole, nebo po těch kulatých, které nepůsobí na první pohled tak tvrdě.
Délka garnýží
Když už máte vybráno, je nutné se ještě ujistit, že garnýž bude korespondovat s velikostí vašeho okna.
Aby bylo okno v rovnováze a nemuseli jste řešit, že vám závěs ubírá příliš mnoho světla, nebo že záclona pokrývá jen jeho malou část, vycházejte z toho, že garnýž na závěs pro okno o standardní velikosti 150 cm by měla mít 220 cm. Pokud hodláte do okna pověsit jenom záclony, tak při stejné velikosti okna stačí garnýž o délce 200 cm.
Kolik úchytek na záclony a závěsy?
Garnýže mohou být poměrně dlouhé, takže je rozhodně lepší mít více “žabek” než méně. (Na druhou stranu, když jich bude hodně, tak musíte počítat s horším pohybem látky po kolejnicích.)
V ideálním případě byste měli počítat s jedním úchytem, nebo žabkou na každých 10 cm délky. Kromě toho, že budou záclony a závěsy na okně dobře držet bude okno hezky vypadat.
Jaké garnýže máte doma vy?