Tymián: Bylinka se zajímavými účinky na lidské zdraví

Tymián obecný je bylinka, která je nám všem velmi dobře známá. Především z gastronomie, ve které se používá jako koření do nejrůznějších pokrmů. Pěstování tymiánu je navíc velmi jednoduché, takže ho můžete mít spolu s jinými bylinkami připravený v kuchyni. Věděli jste, že kromě zajímavé chuti a vůně má i pozitivní vliv na lidské zdraví?

Všichni víme, jak vypadá tymián. Jde o snítky s dřevitým stonkem a droboučkými lístky. Naši pozornost přitahuje hlavně v období od května do září, kdy ho zdobí velmi malé kvítky. Ačkoliv jde o relativně nenáročnou bylinu, největší radost jí uděláte tím, že jí dopřejete stabilní (teplejší) klima. A především v zimě, kterou tymián v našich podmínkách velmi špatně snáší.

Abychom se ale nestarali jenom o botaniku, podíváme se na to, co vše tymián umí, na co si dát při jeho používání pozor a při jakých všech příležitostech se hodí ho použít.

Pozitivní účinky tymiánu

Tymián se kvůli svým vlastnostem poměrně rychle uchytil v bylinkářství. Byla to tedy jen otázka času, za jak dlouho se o něj začne zajímat moderní věda, která je schopná přesně popsat, co vše pro nás může při správném použití udělat.

Tymiánu se připisuje schopnost:

  • Snížit krevní tlak
  • Zmírnit kašel
  • Posilovat imunitu
  • Dezinfekce
  • Zlepšovat náladu
  • Zlepšovat stav pokožky
  • Zlepšovat stav akné

Někteří lidé ho používají i při léčbě kvasinkových infekcí (speciálně pak olej z něj). Některé studie dokonce naznačují, že divoký tymián může mít dobrý podpůrný vliv na léčbu některých druhů rakoviny. V takových případech je ale nutné úzce spolupracovat s vaším ošetřujícím lékařem a nezanedbávat tradiční způsob léčby, který se stále ukazuje jako ten nejvíce účinný.

Má jeho používání nějaká rizika?

I když je zelená lékárna nepochybně zajímavá, je potřeba počítat s tím, že byliny, stromy, ale třeba i bobule mohou mít na některé lidi negativní vliv. Protože některé části rostliny, či některé obsažené látky, mohou být toxické. (Podívejte se na trnovník akát – je z něj dobrý med, ale jinak se s ním nedoporučuje příliš experimentovat.)

To samé platí i o tymiánu. Pokud si ho dopřáváte moc, můžete si způsobit tyreotoxikózu. Z toho důvodu by se nemělo překračovat jeho doporučené dávkování. Pokud žádné neexistuje, řiďte se rčením, že méně je někdy více. (A případně se pro jistotu poraďte s bylinkářem, lékárníkem nebo s lékařem.)

Co se dá s tymiánem dělat?

Vzhledem k tomu, že je tymián dobrý proti kašli a na podporu imunity, můžete si z něj celkem snadno vyrobit tymiánový sirup. Stejně, jako u jiných druhů domácích sirupů k tomu budete potřebovat jen několik větviček rostliny, vodu, cukr a čistou nádobu, ve které budete finální produkt skladovat.

Také ale můžete vyzkoušet:

  • Tymiánový olej
  • Tymián jako koření
  • Tymiánový čaj

Pokud jste propadli výrobě domácích koupelových solí, tymián lze přidávat i do vany. Dále se dá využít jako kloktadlo, nebo jako tinktura pro ošetřování problematické pokožky. V takovém případě si z něj udělejte odvar a dejte ho do uzavíratelné skleničky, či nádoby. Večer po odlíčení do něj namočte vatový tampon a přejeďte jím obličej.

Jakmile se tekutina vstřebá, můžete pokračovat se svou obvyklou péčí. Jakou je sérum, oční krém a noční pleťový krém.

Jaké využití jste našli pro tymián vy? Budeme rádi, když se nám svěříte do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tymián_obecný – Tymián obecný (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/266016 – Tymián: Benefity, historie a formy jeho používání (anglicky)

https://www.healthline.com/health/health-benefits-of-thyme – 9 zdravotních účinků tymiánu (anglicky)

 

Napsat komentář