Přemýšlíte nad tím, jak zvelebíte svoji zahradu? Pak není vyloučeno, že jste začali uvažovat o instalaci pergoly. Je ale lepší zděná pergola, nebo snad dokonce prosklená pergola? A jak vyřešit podlahu? Odpovědi na tyto otázky vám nabídneme níže.
Když nemůžeme skoro nikam chodit, máme spoustu času na přemýšlení o tom, jak zvelebíme svůj dům, byt či zahradu. Jedním z možných řešení je stavba zahradní pergoly, která se stane pohodovým místem pro setkávání s rodinou a přáteli. Není ale podobný projekt nad vaše síly? A na co vše se při jeho realizaci vyplatí myslet?
Pokud si vyberete správně, stavbu zahradní pergoly zvládnete už poprvé.
Co je to pergola?
Pergola je jméno zahradního prvku, který je považován za okrasnou venkovní stavbu. Často mívá dřevěnou konstrukci. Pokud jste hodně podnikaví, sloupky a trámky můžete použít jako oporu pro pěstování rostlin. Podle toho, jaké jsou vaše finanční možnosti a zručnost, můžete si nechat vyrobit pergolu na zakázku. Druhou variantou je stavba pergoly svépomocí.
Jaké jsou druhy pergoly?
Velmi populární jsou samostatně stojící pergoly. Jejich výhodou je, že je můžete umístit i do vzdálenější části zahrady a nijak tím neutrpí jejich stabilita. Na druhou stranu, budete muset počítat se spotřebou většího množství materiálu než v případě, že byste pergolu opřeli o už existující stěnu domu. Pokud chodíte do parků, nebo do veřejných zahrad, můžete se setkat s pergolou s obloukem. Ta obvykle zastřešuje lavičky a různé chodníčky. Cenově nákladnější jsou pak zděné a skleněné pergoly. (Ty ze skla bychom spíš nedoporučovali kvůli tomu, že v nich bude v létě velké horko.)
Inspirace na pergolu
Co na střechu pergoly?
Pergola mít střechu nutně nemusí. Pokud ale o ni máte přece jenom zájem, cenově dostupným řešením je napnutí nepromokavé tkaniny, která zajistí odolnost proti dešti a zároveň vás ochrání před sluncem. Dobrou variantou je i zelená střecha, která je tvořena rozsáhlým porostem. Dobré je v tomto ohledu víno, které se dokáže popínat do výšky, má-li se kde zachytit. Krásně budou vypadat i další převislé rostliny. Myslete ale na to, že se o ně budete muset správně postarat (což se neobejde bez štaflí) a při odkvétání budou opadávat. Takže budete muset pravidelně čistit posezení, gril a další výbavu, kterou umístíte dovnitř.
Jak vypadá konstrukce pergoly?
Konstrukci pergoly se meze nekladou. V zásadě jde ale o pilíře, které ční do výšky a nahoře jsou spojené. Pokud stavíte nový dům, nebo máte dobré konstrukční schopnosti, stačí, když budete mít jen polovinu postranních pilířů a o zbytek podpěry se postará stěna domu. U nových staveb můžete její konstrukci zakomponovat tak, aby dům plynule přecházel v krytou stříšku pergoly, která bude nad terasou.
Podle toho, jak chcete, aby byla pergola odolná/drahá si můžete vybrat:
- Hliníkovou pergolu
- Dřevěnou pergolu
- Zděnou pergolu
- Vinylovou pergolu
- Ocelovou pergolu
- Betonovou pergolu (ta se ale hodí spíš pro větší veřejné stavby)
Co se týče podlahy pod pergolu, i v tomto případě máte zcela volnou ruku. Úplně nejlepší je dřevěná terasa, která je dostatečně stabilní, aby se na ni dalo dát posezení s grilem, nebo stolkem. Někomu bohatě stačí betonový plácek a jeho vzhled nijak neřeší.
Pokud jste perfekcionisté, mohla by vás okouzlit pergola, pod kterou je dlažba. Nemusí být nutně zámková. Populární jsou i různé druhy dlaždic, které vykazují vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům počasí. Jen je nutné dávat pozor, aby dlažbu nepoškodil mráz a aby vám na nic nic nespadlo. Byla by totiž škoda, kdyby se vám na drahé dlažbě udělaly praskliny.
Pokud nejste nároční, je přípustné mít pergolu i nad obyčejným zahradním trávníkem. Jediné, o co se budete muset v tomto případě starat, je jeho pravidelné sekání. Také dávejte pozor na klíšťata. Jinak ale na této variantě hodně ušetříte.
Máte na zahradě pergolu? Pokud ano, jaký typ jste si vybrali?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pergola – Pergola (česky)
https://www.lawnstarter.com/blog/landscaping/guide-to-pergolas-types-uses-costs/ – Velký průvodce pergolamy (anglicky)