Pokud rádi cestujete, nebo si nemůžete dovolit stavět drahou nemovitost, pravděpodobně jste se už dívali po mobilním domě, který lze vozit z místa na místo. I když je tato varianta v poslední době relativně oblíbená, málokdo ví, jak se pohybuje s cenou a podle jakých kritérií si mobilní dům vybírat. Proto se na tyto záležitosti zaměříme v našem dnešním článku.
Mobilní dům představuje pro mnohé řešení jejich neuspokojivé bytové situace. Koupíte si zasíťovanou stavební parcelu a na ni pak přivezete už hotový dům.
I přesto se však mnoho lidí snaží srazit cenu za mobilní dům na úplné minimum. Je ovšem otázka, jestli se vám to v konečném důsledku vyplatí, protože levnější nemusí nutně znamenat lepší. (Asi nikdo nestojí o to, aby se mu začal mobilní dům rozpadat, nebo aby byla odfláknutá bezpečnost.)
Jak tedy najít přijatelný kompromis mezi cenou a kvalitou?
Rizika nákupu mobilního domu
V poslední době se zdá, že prodejci mobilních domů rostou jako houby po dešti. A vlastně se není čemu divit, protože větří, že přišla jejich příležitost něco si vydělat. S tím se ale pojí řada rizik, protože ne každý prodejce/výrobce mobilních domů to s vámi myslí dobře.
Proto se snažte zjistit:
- Jakou má vybraná značka/poskytovatel tradici
- Jakou má poskytovatel nabídku (čím víc toho můžete vidět, tím je to pro vás lepší)
- Jestli všechno souhlasí (Souhlasí ceny na pobočce s ceníkem na webu? Nechybí někde něco? Třeba IČO a další zákonem stanovené informace?)
- Jestli výhodná nabídka není něčím podezřelá
- Jaké vám prodejce nabídne záruky, že vše proběhne v pořádku
- Co vše je zahrnuto v servisu (dopraví domek na místo určení, nebo si budete muset zajistit dopravu svépomocí?)
Také se nebojte chodit k více prodejcům, protože můžete objektivně porovnat jejich přístup a nabídku. Určitě není vhodné kývnout na první věc u prvního prodejce, ke kterému se rozhodnete jít.
Zásady při výběru mobilního domu
Na návštěvu prodejce se připravte ještě doma. V ideálním případě detailně prozkoumejte nabídku, kterou má vyvěšenou na svých webových stránkách. Také si udělejte jasno v tom, kvůli jakému účelu si mobilní dům kupujete. (Je rozdíl jezdit do takového domu jenom v létě, nebo ho mít k celoročnímu bydlení.) Také si udělejte představu o tom, jaké jsou vaše finanční možnosti.
Pokud se rozhodnete pro starší mobilní dům (a že takové nabídky existují), počítejte s tím, že pravděpodobně budete muset vynaložit nemalé peníze na jeho rekonstrukci a úpravu. Také v něm nemusí být vyřešeny některé funkční problémy, které nové mobilní domy nemají. Mobilní domy ze zahraničí navíc nemusí ve všem odpovídat našim normám, na což si také musíte dát pozor. (Platí u hodně výhodných nabídek, protože se počítá s tím, že o úpravu se postarají zákazníci sami.) V neposlední řadě také počítejte s tím, že na mobilní dům s největší pravděpodobností nedostanete hypotéku, protože technicky vzato ho mnoho institucí považuje za vozidlo a ne za objekt k bydlení.
Kolik stojí mobilní dům?
Cena mobilních domů se liší v závislosti na jejich velikosti, na náročnosti jejich vybavení atd. Když se ale podíváme na nabídku mobilních domů, objekt o velikosti 12 x 4 m můžete sehnat už kolem 1 100 000,-. Mobilní dům o velikosti 25 m2 se sedlovou střechou zase seženete asi o 20 000,- levněji. Investovat ale můžete i do celoročního mobilního domu s rozlohou 25 m2, který v současné době stojí kolem 1 400 000,-.
Také počítejte s tím, že musíte mít pozemek, na který mobilní dům postavíte. V závislosti na lukrativnosti místa může jít o částku, jejíž výše se bude pohybovat v řádu dalších několika milionů. Když ale vezmeme v úvahu, jaká je v současné době cena stavebních materiálů (která se navíc stále zvyšuje), určitě má z našeho úhlu pohledu pořízení mobilního domu pro mnohé zájemce smysl.
Podle čeho jste si vybírali svůj mobilní dům? Měli jste nějaká kritéria, nebo jste se rozhodli až na místě?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mobilní_dům – Mobilní dům (česky)