Pěstování avokáda z pecky: Jak na to v našich podmínkách?

Také milujete avokádo? Zralé avokádo je lahodné a zdravé ovoce, které si na první pohled zamiluje téměř každý. Pokud patříte i vy mezi jeho milovníky, potěší vás zpráva, že si toto ovoce můžete jednoduše a zdarma vypěstovat přímo doma, a to z obyčejné pecky!

Naše klimatické podmínky nejsou zrovna moc vhodné k tomu, abyste avokádo pěstovali přímo na zahradě. Tam si můžete zasadit jiné rostliny, které vám přinesou lahodné ovoce nebo okrasu. Úspěšně avokádo ale můžete pěstovat doma jako krásnou pokojovou rostlinu, která vám přinese mnoho radosti. Jak ale na to?

Připravte si pecku

Abyste se do pěstování avokáda mohli pustit, budete potřebovat pecku, kterou opatrně vyjměte z avokáda a důkladně ji umyjte pod vodou, aby na ní nezůstala žádná dužina. Buďte opravdu opatrní, abyste ji neporanili, praskliny mohou bránit ve správném klíčení. Dále budete potřebovat čtyři párátka a misku s čistou vodou. Pecku napíchněte čtyřmi párátky zhruba v polovině její výšky a dejte ji na misku s vodou tak, aby spodní třetina pecky byla celá ponořená ve vodě. Ve vodě se nachází ta zaoblenější část pecky, špička pecky míří nahoru. Misku umístěte na slunné místo, nejlépe na parapet a vodu pravidelně vyměňujte. Po pár týdnech by vám měla pecka začít klíčit. Jak a kdy ale avokádo zasadit?

Malá rostlinka je na světě

Přibližně po měsíci vám začne pecka klíčit, objeví se výhonek a také kořínek. Jakmile je kořen alespoň 5 cm dlouhý, je nejvyšší čas rostlinu přesadit do květináče s hlínou. Dejte si pozor, abyste avokádový výhonek nepolámali a myslete na to, že 1/3 pecky musí zůstat nad povrchem hlíny. Květináč s novou rostlinou umístěte opět na světlé místo, vyvarujte se však přímému slunečnímu záření, které by mohlo čerstvé výhonky spálit. Někteří avokádo pěstují pouze ve vodě. I to je způsob, je nutné ale do vody pravidelně přidávat hnojivo, aby měla rostlina dostatek živin.

Snadná péče o avokádo

Péče o avokádo není moc náročná. Toto ovoce má rádo světlá místa a vyžaduje pravidelné zalévání. Půda musí být neustále vlhká, nikoli ale přemokřená, rostlina nesmí ve vodě stát, jinak jí začnou uhnívat kořeny. Během období růstu, na jaře a v létě, můžete avokádo přihnojovat, aby dobře a rychle rostlo. Naopak v období půstu, v zimě, omezte zalévání i hnojení. Rostlinu můžete také pravidelně obřezávat, aby se hezky rozvětvila.

Pěstování avokáda v zimě

Avokádo je ovoce, které roste v tropech, proto je pro něj ideální teplota vzduchu okolo 20 stupňů Celsia, teplota by u něj nikdy neměla klesnout pod 10 stupňů. Proto není avokádo zrovna vhodným stromem k tomu, abyste jej pěstovali přímo na české zahradě. V zimě také u avokáda omezte zálivku a hnojení.

Proč pěstovat zrovna avokádo?

Avokádo je známé zejména díky svým mnohých blahodárným účinkům na lidský organismus. Obsahuje velké množství zdraví prospěšných tuků a nenasycených mastných kyselin. Je také bohatým zdrojem minerálů a vitamínů ze skupiny B, K a E. Má silné antioxidační a protizánětlivé účinky a obsahuje vysoký podíl vlákniny, čímž podporuje zdraví trávicího traktu. Díky obsaženým živinám napomáhá zdravému hubnutí a podporuje obranyschopnost a imunitu.

Současný trend pěstování avokáda přímo z pecky pro vás může být nejen výzvou, ale zároveň i zábavou a potěšením. Pokud budete trpělivý, brzy se doma budete radovat z pěkné pokojové rostliny, která vás možná v budoucnu obdaří i lahodnými plody na avokádovém stromě.

 

 

Napsat komentář