Pokud řešíte rekonstrukci, nebo hodláte vyměnit oplocení pozemku, nejspíš vaši pozornost přilákal betonový plot. Betonové ploty se dřevem vypadají moderně a celkem hodně toho vydrží. Čistě betonové ploty zase dopřávají majitelům nemovitosti extra porci soukromí. Má ale instalace betonového plotu nějaká specifika, která byste měli znát?
Plot vymezuje hranici pozemku a chrání majitele nemovitosti před zvědavými pohledy zvenčí. Tedy, jen za předpokladu, že si vybere plot ze správného materiálu. Nízký dřevěný plot vám soukromí moc nenabídne. To samé platí o plotech s kovovými očky, přes které je snadno vidět skrz.
Z toho důvodu lidé přistupují k pěstování živých plotů. Problém je ale v tom, že vyžadují spoustu opečovávání. A i nějakou dobu trvá, než plot doroste požadované výšky a hustoty. (Řešením může být sázení vzrostlých keřů. Jejich pořizovací cena se ale vyšplhá do astronomických výšin.)
Může být pro vás vhodnou alternativou betonový plot?
Proč zvolit betonové ploty?
Betonové ploty si lidé nejčastěji pořizují kvůli jejich výhodám. V první řadě, betonový plot vám poskytne opravdu velkou míru soukromí. Za beton není vidět, takže se můžete klidně opalovat nazí u bazénu a nikdo z okolí o tom nebude nic vědět.
Betonové ploty jsou také velmi odolné. Je tedy vysoce pravděpodobné, že prvních několik let nebudou vyžadovat výměnu, ani vleklé opravy. Betonový plot je také mnohem větší překážkou pro zloděje, protože nenabízí žádnou díru, kterou by mohli použít k vniknutí na vaši zahradu. (Samozřejmě, vyřeší to lano, nebo žebřík. Ale pro zloděje to i tak představuje zbytečnou práci navíc.) Oproti živému plotu se o něj navíc nebudete muset v průběhu roku neustále starat.
Betonové ploty a jejich montáž
Samozřejmě, betonový plot si můžete vyrobit svépomocí. Pokud jste to ale nikdy nedělali a nejste dostatečně zruční, nejde o ideální volbu. Plot by se totiž mohl náhle zřítit následkem špatně zpracované konstrukce. Což může způsobit újmu na zdraví i majetku.
Proto je vhodnější, abyste si nechali udělat betonový plot na míru specializovanou firmou. Vyberete si výšku betonového plotu a případně i jeho kombinaci s dalším materiálem (kov, dřevo…).
Firma také zajistí vykopání základů pro plot. Ty musí být v hloubce okolo 80 cm a v pravidelné délce od sebe. Následně se do otvorů dají betonové sloupky, které se srovnají a zabetonují. Posléze se instaluje čelo betonové desky. Ta je po straně fixovaná lepidlem. Takto se vyplní celá betonová deska a z druhé strany se zajistí dalším sloupkem.
Cena betonových plotů
Cena betonových plotů je přirozeně vyšší. Kromě toho, že instalace vyžaduje hodně práce a přesnost platíte za odolnost materiálu. Výsledná cena se odvíjí od stavební firmy, délky a výšky plotu.
Kde sehnat nejlevnější betonové ploty? A vyplatí se?
Jelikož mnoha lidem přijde cena kvalitního betonového plotu příliš vysoká, snaží se prozkoumat informace o tom, jaké betonové ploty nabízí Polsko. Právě tam lze totiž některé betonové ploty pořídit levněji. Má to ale smysl?
Podle veškerých dostupných informací to smysl příliš nemá, protože betonové ploty z Polska postrádají kvalitu. Na první pohled vypadají možná hezky, ale za pár let se rozpadnou. Takže, i když na začátku něco ušetříte, v konečném výsledku budete muset absolvovat celý proces znova. Tudíž vás to vyjde na mnohem víc peněz.
Alternativy k betonovým plotům
Možná vás předchozí řádky odradily od toho, abyste začali o pořízení betonového plotu přemýšlet. Proto se podíváme na to, jaké pro vás reálně existují další možnosti.
Na trhu jsou k dostání:
- Kovové ploty z pletiva
- Panelové ploty z drátů
- Ploty z betonových tvarovek
- Dřevěné ploty
- Dřevoplastové ploty
Případně můžete zkusit už již zmíněný živý plot. Počítejte ale s tím, že živý plot budete muset zalévat a pravidelně stříhat. U živých plotů navíc existuje riziko, že zeleň napadne nějaký parazit, či choroba. A úplně vyloučit nelze ani to, že budete mít v plotě prázdná místa. Protože, ač plot pravidelně zastřihnete, nemusí vyrůst v požadované hustotě.
Máte zahradu s betonovým plotem, nebo jste dali přednost jinému řešení?