Minimálně jednou v životě musíme řešit, zda se přestěhujeme do podnájmu, nebo investujeme peníze a koupíme si dům, či byt. Jenže, jejich rozdělení už tak jednoduché nebývá. Dnes se proto podíváme na to, co vše obnáší výběr, nákup a život v bungalovu.
Otázka je jednoduchá. Byt, či dům? Jak už ale bylo řečeno, ve skutečném životě nejde jenom o to, zda chcete bydlet v panelovém, nebo činžovním domě s výtahem, nebo v domečku na okraji obce.
Jakmile se zanoříte do inzerátů s nabídkou realit, najednou začnete registrovat, že kromě chat a chalup tu máme nějaké dřevostavby, pasivní domy a čas od času nějaký bungalov. Možná se na něj pojedete kvůli jeho příznivé ceně osobně podívat a s prodávajícím si potřesete rukou na znamení uzavřené koupě. Ještě předtím byste ale měli alespoň rámcově vědět, do čeho se pouštíte a po čem se na prohlídce dívat. Jedině tak totiž předejdete budoucímu zklamání.
Proto budeme rádi, když se začtete do našeho podrobného průvodce.
Co je bungalov?
Bungalov je označení pro malometrážní přízemní dům. V posledních několika letech se ale setkáváme i s dvoupodlažními bungalovy, které mají patro vestavěné pod střechou. (V těchto případech se poměrně často využívají vikýře, které rozšiřují prostor.)
Zajímavostí je, že nepochází z Ameriky, ani z Evropy. Kořeny bungalovů sahají až do exotického Bengálska, ve kterém se stavějí už od 18. století. Do Evropy se tento styl dostal až ve 2. polovině 19. století. V Americe tyto domy vznikaly dokonce až na počátku 20. století. V současné době jsou bungalovy oblíbené především u lidí, kteří mají omezení pohybu, protože se nemusí šplhat nikam do patra.
Výhody a nevýhody života v bungalovu
Pokud zvažujete, zda je pro vás život v bungalovu vhodný, nebo ne, zkuste si projít seznam reálných pro a proti, která jsou s ním spojená. Podle nich si pak můžete udělat obrázek, zda je dokážete zvládnout, nebo se raději poohlédnete po jiném typu bydlení.
Mezi výhody patří:
- Bezbariérové řešení (pokud si do něj nenecháte vestavět patro)
- Soukromí (s nikým nesdílíte zeď)
- Cenová dostupnost
- Snadná přizpůsobivost
- Možnost investovat do luxusnějších materiálů
Nevýhodou naopak je, že:
- Může být tmavý (zvlášť, pokud jsou kolem něj vyšší stromy)
- Dáte víc za střešní krytinu a základy (když je dům hodně do šířky)
- Se do něj snáze dostanou zloději
Co se týče výhod, ty nejvíce ocení starší lidé, kteří mohou mít problém se stoupáním do schodů. Tuto skutečnost mohou přivítat i rodiny s malými dětmi, které chtějí předejít nebezpečí úrazu. Cenová dostupnost bungalovů vám navíc umožňuje, abyste pro zařizování použili dražší materiály, na které by vám jinak nezůstaly peníze.
Na druhou stranu, dívejte se na to, jaká je krajina v bezprostředním sousedství domu. Mohla by totiž dost podstatně ovlivnit, kolik v něm bude světla během dne. Mínusem jednopatrových domů je i to, že musíte investovat do jejich lepšího zabezpečení. Jinak riskujete, že je svou návštěvou poctí vychytralí zloději. V neposlední řadě, širší (než vyšší) dům vyžaduje větší základy a více střední krytiny, což stojí peníze navíc.
Nakupujeme bungalov
Během nákupu bungalovu byste se měli řídit veškerými doporučeními, které jsou spojené s nákupem všech typů nemovitostí.
To znamená, že:
- Zjistíte, jak je to s přípojkami
- Zjistíte stav elektrického vedení (pokud je zastaralé, bude potřebovat výměnu)
- Zjistíte, jaký je stav hydroizolace
Během prohlídky se ale zajímejte i o způsob vytápění a o to, kdy byly realizované poslední opravy. (A ideálně čeho.) Velmi důležitý je i stav komína a střechy.
Co se týče zvětšování domu, to nejspíš bude možné prosadit, ale bude vás stát hodně peněz navíc. (Nehledě na všechna povolení.) Proto je lepší se u bungalovu smířit s jeho aktuální stavební podobou.
Máte se životem v bungalovu nějakou osobní zkušenost? Budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů.