Fotovoltaika svépomocí: Jaká je cena a lze uplatnit dotaci?

Tepelné čerpadlo a solární elektrárna začínají být nedílnou součástí mnoha českých nemovitostí. Dost možná vás pořízení FVE také láká a říkáte si, zda je možné si ji udělat svépomocí bez asistence specializované firmy. Je ale možné v takové chvíli získat dotaci?

Ekologie nebyla dlouhou dobu pro spoustu lidí zajímavé téma. Vše se ale změnilo spolu s událostmi posledních let, kdy ceny energií vyskočily neobvykle nahoru. Z toho důvodu se mnoho lidí začalo zajímat o program Zelená úsporám (v současné době Nová zelená úsporám), který sice vyžaduje investice do vylepšení bydlení, část nákladů se vám ale může po splnění podmínek dotace vrátit. V dlouhodobém horizontu lze navíc ušetřit.

Jednou z cest, kterou můžete v rámci vylepšení ekonomiky domácnosti využít, jsou solární panely na střeše, jejichž energii můžete směřovat buď do čerpadla, či do bateriového úložiště. Někteří hráči na trhu dokonce nabízí možnost výkupu přebytečné energie přímo od domácností, takže si můžete i zajímavě vydělat.

Zvládnete ale tak náročný úkol svýma vlastníma rukama?

O fotovoltaice svépomocí

Pokud patříte mezi kutily a přemýšlíte o tom, že FVE dáte jak na střechu svého domu, tak na zahradní domek, nic vám v tom nebrání. Speciálně ve chvíli, kdy máte elektrotechnické znalosti. (V opačném případě bychom vám to silně nedoporučovali.)

Již zkušenějším lidem jsou plně k dispozici stavebnice solární elektrárny, které mohou využít jak domácnosti, tak v některých případech i firmy. Mnohdy je navíc součástí balíčku videonávod, takže se do instalace nebudete pouštět bez nějaké hlubší představy o tom, co máte vlastně dělat.

Přečtěte si: Co jsou to ekonomické stavby?

Základní podmínky

Kromě již zmíněného elektrotechnického vzdělání, trochy zručností a stavebnice budete potřebovat ještě propojovací kabely. I když se dají panely montovat vodorovně i svisle, v ideálním případě by měl být sklon střechy, na kterou budete panely dávat, od 20 do 45°.

Aby byla fotovoltaika perfektně funkční, je třeba se o ni pravidelně starat. V ideálním případě by na panelech neměly být nečistoty a sníh, protože pak je schopnost produkovat energii ze slunečního svitu poněkud ztížena.

Kde začít?

V první řadě si zjistěte, jak velkou plochu budete panely pokrývat. Jeden panel má cca 100 x 200 cm. Zhruba 10 cm pak připadá na držáky. Dále zjistěte, jaký typ držáků je vhodný pro váš typ střešní krytiny, protože dostupné jsou háky atd.

Jakmile budete mít namontované díly pro držáky, přichází čas přidat kabely a samotné panely. (Kabely by se měly z praktických důvodů natáhnout jako první, panely se instalují až posléze.) Klíčové je, abyste měli k dispozici takzvané solární kabely. Dále nezapomeňte na jejich ochranu (černý husí krk). V neposlední řadě, i panely mají své vlastní kabely, které zapojíte podle návodu.

Vyzkoušejte: Jednoduchá postel z palet

Když už jsou panely na střeše, musíte se pustit do elektroinstalace. Pro tento úkol budete potřebovat měnič, AC rozvaděč a DC rozvaděč. Zároveň je důležité myslet na to, že poslední spoj mezi solárním panelem a stringem by se měl spojit až poté, co bude vše nachystáno, protože zapojené panely začnou ve dne produkovat solární energii a při práci by to mohlo vést k velmi nepříjemným situacím. Nepodceňujte tedy důležitost svedení kabelů do technické místnosti.

V technické místnosti svedete všechny kabely do lišty, upevníte na stěnu DC rozvaděč a vedle něj usadíte AC rozvaděč. Ve vhodné blízkosti pak bude ještě již zmíněný měnič. Nakonec vše propojíte kabely. (Konkrétní postup však opět objevíte v návodu.)

Tip: Bazénové tepelné čerpadlo

Kolik to stojí a jak na dotace?

V průměru se cena FVE pohybuje od 250 000,- do 600 000,-. Z toho důvodu mnoho lidí pomýšlí na to, že si vyřídí dotaci, díky které mohou získat část nákladů zpátky.

V případě, že vám dělá FVE specializovaná firma, často nabízí vyřízení dotace během ostatního zařizování. Nemusíte se tedy o nic starat. U fotovoltaiky svépomocí se také můžete dočkat dotace, zas tak snadné to ale zase není.

U fotovoltaiky svépomocí musíte splnit všechny požadavky dotačních programů. Pokud tedy nemáte stoprocentní jistotu, že víte, co děláte, pak bychom na vašem místě příliš neriskovali a pro svůj vlastní klid bychom si na celou akci zajistili firmu, která se o vše postará. Spolupráce se specialisty navíc může zvýšit důvěryhodnost vašeho projektu v očích úředníků, takže pro vás bude jednodušší dotaci získat.

 

Napsat komentář