Nádherné hyacinty: Kdy sázet tyto květiny kvetoucí na jaře?

Hyacinty jsou velice zajímavé rostliny, které dovedou zkrášlit váš balkon a zahradu. Z toho důvodu cibulky hyacintů neignorujte a nějaké si pořiďte. Jak se ale o tyto krasavce starat, aby jim u vás bylo dobře?

Kdo miluje zahradničení, ten se od jednoduchých rostlin, mezi které patří například břečťany, postupem času přesune k něčemu náročnějšímu. (Jako je například pěstování vánočních kaktusů, které některé lidi moří tím, že jim nechtějí vykvést.)

Mezi náročnější disciplíny patří i pěstování hyacintů, které vás za vaši snahu odmění nádherně barevnými květy.

Jak s nimi tedy správně zacházet?

Něco o hyacintech

hyacinty

Ačkoliv to tak na první pohled asi úplně nevypadá, hyacint patří do rodu chřestovitých. Do této kategorie byl přesunut z dřívější kategorie hyacintovité. Někteří ho také zařazovali do rodiny liliovitých.

Jelikož jde o vytrvalé rostliny, nemusíte se bát, že by nebyly hyacinty dostatečně odolné. Květy hyacintů jsou oboupohlavní. V našich končinách se žádný z asi tří druhů existujících hyacintů přirozeně nevyskytuje. Z toho důvodu jej lidé nejčastěji kupují v květinářství jako okrasnou rostlinu na balkon, či na zahradu.

Sázení

Nejjednodušším způsobem, jak si lze hyacint vypěstovat, je z cibule. Jeho množení vám nedoporučujeme, protože je trochu náročnější než u jiných rostlin. (Pro vaši lepší představu, cibule se musí naříznout, pak se na ni aplikuje stimulátor a teprve poté, co začne růst další výhonek, ho můžete namnožit.)

Aby vám hyacint na jaře vykvetl, nejvhodnější doba jeho sázení je během podzimních měsíců. Ideálně v průběhu druhé poloviny září a na začátku října. Hloubka zasazení cibule je 15 cm. Aby vám cibule neokousali hlodavci, zvažte, že jim opatříte nějakou vhodnou formu ochrany.

Hyacint v domácím prostředí

hyacinty

Pokud nemáte zahradu, nevadí. Hyacint si můžete vypěstovat i doma a nechat ho buď za oknem, nebo ho můžete po zimě přesunout na balkon, kde vám bude dělat parádu. Rychlost růstu se odhaduje asi na 3 měsíce, takže pokud se do sázení pustíte teď hned, svůj hyacint budete mít v relativně plné kráse někdy na přelomu jara a léta.

Postupujte tak, že dáte cibuli do papírového sáčku a ten dáte na měsíc do ledničky. Po měsíci cibuli vyndejte a pak ji dejte do připraveného květináče. Horní část cibule by měla z hlíny vyčnívat ven. Poté cibuli schovejte pod papírový pytlík a dejte ji znovu na nějaké tmavé a chladné místo. (Sklep, chodba, místnost orientovaná na severozápad…) V ideálním případě by se měla teplota v místnosti pohybovat okolo 5 °C.

Hyacint pravidelně kontrolujte a zvlhčujte mu zeminu. Po dvou měsících můžete hyacint přesunout do jiné místnosti a odstraňte z něj pytlík.

Co dělat, když odkvete?

hyacinty kdy sázet

Pro některé lidi je velká rána, když si domů přinesou hezky rozkvetlý hyacint, který jim během několika dnů odkvete. Je nutné ho vyhazovat? Nikoliv.

Aby se rostlina vzpamatovala, na nějakou dobu ji přestaňte zalévat. To povede k tomu, že hyacintu uschnou listy a cibulka se stáhne. Cibuli v tomto okamžiku přesuňte na chladné a temné místo. Že se zregenerovala poznáte podle toho, že bude pevná na omak.

Pak ji uskladněte tak, jako v případě zimního spánku (viz pěstování hyacintu doma) a znovu ji použijte při dalším sázení.

Platí, že čím déle je cibule v temnu a chladu, tím déle by vám měl hyacint hezky kvést. Není tedy vůbec nutné se tímto jevem nějak stresovat.

Pěstovali jste někdy hyacinty, nebo se na to teprve chystáte?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hyacint – Hyacint (česky)

Napsat komentář