Ibišek: Jak pěstovat a rozmnožit, kdy stříhat a přesadit

Ibišek venkovní nás vždycky dokáže přilákat svým krásným zjevem i vůní. Velmi oblíbený je i pokojový ibišek, který dokáže rozveselit i ten nejsmutnější interiér. Jak se ale i ibišek správně starat? A má nějaké zdravotní účinky?

Ibišek je jednou z nejhojněji pěstovaných rostlin. A není se čemu divit. Existuje celá plejáda jeho druhů, které hrají doslova všemi barvami. Ve světě se pěstuje například ibišek čínský, nebo ibišek syrský. Trochu překvapivě existuje i ibišek bahenní, který se hojně vyskytuje v mokřadech.

Co když o pěstování ibišku uvažujete, ale nejste si jistí, zda tento úkol zvládnete? A existuje i nějaké jiné využití ibišku? Například pro vnitřní účely?

Na to se zaměříme níže.

Jak pěstovat ibišek?

Každý ibišek je v něčem trochu jiný. Je například jasné, že ibišek, který roste v mokřadu, nebude rád za umístění do klasické půdy a naopak. Když se ale zaměříme na běžně pěstované druhy ibišku, dá se říct, že nejlépe mu uděláte tím, že ho postavíte na světlé a slunné místo. Ideálně tedy do světlého rohu zahrady, na balkon či za okno. 

I když u nás ibišky nedosahují takové výšky jako v tropických oblastech, je nutné je pravidelně přesazovat. Pokud ibišek nepěstujete v květináči, v zahradě mu dopřejte dostatek místa pro expanzi do okolí. 

Který ibišek je vhodný kam?

Ibišek syrský je vhodný do zahrad. Jedná se totiž o poměrně rozměrný keř. Pokud ho chcete mít jako ozdobu interiéru, nebo balkonu, bude se vám líbit stromkový ibišek. Bahenní ibišek lze pěstovat jen v místech, kde je přítomné bahno. Ideálně tedy třeba u jezírek, kde se drží voda. 

Zároveň platí, že základní ibišek nepotřebuje mnoho péče. Oproti tomu, exotičtější druhy budou z vaší strany vyžadovat hodně aktivity. Jinak hrozí, že se jim nebude dařit. Proto přihlédněte při výběru rostliny i k tomuto.

Kdy ho stříhat?

Venkovní ibišek by se měl prořezávat v průběhu jarních měsíců. Ideálním obdobím je pro tuto aktivitu měsíc březen a duben. Tímto zajistíte, že ibišek bude bohatěji kvést. Myslete na to, že u keřů je potřeba zajistit světlo i uvnitř. Takže se vůbec nebojte udělat v keři skuliny, díky kterým pronikne sluníčko do větší hloubky. Menší ibišek stačí prořezat zhruba jednou za tři roky. 

Kdy se dá přesadit?

Jak už jsme se zmínili výše, ibišky hodně rostou. Proto by se měly pravidelně přesazovat do větších květináčů. Zapomeňte ale na to, že malý ibišek zasadíte do obřího květináče a tím si ušetříte přesazování v budoucnu. Vždy zvolte jen o třídu větší květináč. Nejlepším obdobím pro přesazení je brzké jaro, nebo podzim.

Jak přesadit ibišek?

Nevíte, jak na přesazení ibišku? Na dno nového květináče nasypejte Keramzit, na který dejte kvalitní zeminu. Doprostřed květináče pak posaďte rostlinu a lehce ji obsypejte hlínou. S přesazením se pak nedoporučuje moc čekat. Ideálním časem pro zvětšení květináče je brzké jaro. Nemusíte to ale dělat každý rok. Nejlépe cca jednou za 1-2 roky.

Jak ho rozmnožit?

Ibišek se množí tak, že posbíráte jeho semena. V ideálním případě tak učiňte někdy v únoru, kdy mají semínka největší šanci na uchycení. Taková rostlina sice nebude obsypaná záplavou květů, ale významně se to odrazí na její odolnosti. Pokud se vám to zdá příliš pracné, můžete použít i klasickou metodu řízkování dřevnatých větviček, které necháte zakořenit ve vodě.

Ochrana ibišku před mrazem

Venkovní ibišek může být citlivý na mrazy a hodně nízké teploty. Proto ho během zimy chraňte tak, že ho obalíte netkanou textilií. Zmrznutí lístků na ibišcích venku pak může vyžadovat jejich důkladné odstranění, a to spolu se suchými a zmrzlými větvemi.

Ibišek a jeho účinky

Ibišek súdánský se používá jako léčivka. V exotických zemích se z něj dělá sirup, ale slouží i jako pochutina. Ibišku se v lidovém léčitelství připisují antioxidační, dezinfekční a protizánětlivé účinky. Dále má regulovat pocení a ukládání tuku v tepnách. 

Ibiškový čaj

Pokud si kupujete čajové směsi, víte, že v nich poměrně často najdete právě ibišek. Ten čaji dodává příjemnou chuť i vůni. Pokud ale máte zájem, můžete si ho připravit i doma.

Květ ibišku usušíte a následně tuto směs vložíte do čajového sítka, které následně zalijete vodou. Necháte louhovat a po vychladnutí čaj vypijete. Pozor ale na ibišek v těhotenství. Zvlášť na jeho začátku. Pokud však čajové směsi pravidelně střídáte (s těmi bez ibišku), patrně by vám neměl čaj v pozdějších fázích těhotenství uškodit. Vždy se ale nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Pěstujete ibišek, nebo vás tato rostlina nijak neohromila?

Aktualizace: 11. září 2024, Jak přesadit ibišek + Ochrana ibišku před mrazem

4 komentáře u „Ibišek: Jak pěstovat a rozmnožit, kdy stříhat a přesadit“

    • Dobré odpoledne, informaci jsme doplnili do článku. Nejlepší jinak samozřejmě je, když lístky odstraníte a jakmile se citelněji ochladí, venkovní ibišek zakryjete netkanou textilií.

    • Dobré odpoledne, Františku. Informaci o přesazování jsme doplnili. Co se týče četnosti, ibišek se doporučuje přesazovat zhruba jednou za 1-2 roky, nejlépe během jara.

Napsat komentář