Přemýšlíte o tom, jak zamrazit čerstvé houby, které se vám podařilo nasbírat v nedávné době v lese? Než se do této aktivity pustíte, možná byste měli vědět, že nejde o úplně nejlepší nápad. Na to, jak nejlépe zamrazit houby, aby byly i po rozmražení použitelné, se podíváme v následujících několika bodech.
Houbaření je jedním z oblíbených koníčků, kterému se často věnují jak jednotlivci, tak rovnou celé rodiny. Hledání houby v lesním porostu navíc může bavit i lidi, kteří je nemají rádi.
Ovšem, kromě toho, že musíme dávat pozor na to, abychom nesebrali něco jedovatého, musíme mít i správné informace o tom, jak jedlé houby doma správně zpracovat. V opačném případě budou po rozmrazení prakticky nepoživatelné.
Jak zamrazit houby na zimu, aby byly vhodné pro budoucí použití?
Rychlé zpracování
Možná jste po příchodu domů z lesa unavení, se zpracováním hub byste ale rozhodně neměli příliš dlouho čekat. Houby mohou začít hodně rychle plesnivět, takže se jejich očištění a uskladnění většinou nedoporučuje zbytečně odkládat. Vzhledem k tomu, že během tohoto procesu se mohou začít z hub uvolňovat toxiny a další škodliviny, radost z plně naplněného košíku by se mohla velmi rychle rozplynout.
Přečtěte si: Jak se konečně zbavit molů
Vyberte si správný druh hub
Pro zmrazení nemusí být vhodné všechny druhy hub. Cílit byste měli především na hřibovité houby.
Nešlápnete vedle, když primárně zmrazíte:
- Žampiony
- Lišky
- Holubinky
- Klouzky
- Hlívu ústřičnou
Další druhy hub pak mohou být vhodné například k sušení. Posléze se dají použít třeba do omáček a do polévky.
Třídění a čištění
Stejně, jako například u ovoce, platí, že by se měly zmrazit jen čerstvé, neporušené a pevné houby, které jsou v dobrém stavu. Jakmile jsou tyto houby odloženy stranou, můžete začít s jejich čištěním. Kromě nože vám v tomto případě dobře poslouží i čistá voda, která pomůže u hodně znečištěných hub. (To víte, houba může být po dešti umazaná, třeba od bláta.) Následně houby nakrájejte na alespoň přibližně stejně velké kousky.
Tip: Oblíbené zahradní květiny
Vaření hub před zmražením
Možná to nevíte, ale obecně se doporučuje houby před zmražením alespoň na chvíli povařit/podusit. Především proto, že po vložení čerstvých hub do mrazáku se může aktivita enzymů, které uvolňují toxiny, přerušit až po několika hodinách. Jakmile dojde k jejich rozmražení, mohlo by jít o časovanou bombu.
Než tedy vložíte houby do mrazáku, dejte je alespoň na 5 minut podusit na pánev. (A ani k tomu nemusíte používat olej nebo vodu.) Následně by se měla nechat houbová směs vychladnout. Teprve pak dejte houby do sáčků či do krabiček a vložte je do mrazáku.
Následné rozmrazení a spotřeba
Houby se nemusí před použitím v kuchyni rozmrazovat, dají se rovnou přidat do připravovaného pokrmu. (Podobně, jako to děláte třeba s mraženou zeleninou.)
Hodně důležité je ale to, abyste houby zvládli zužitkovat co možná nejdříve. Mražené houby by se neměly v mrazáku skladovat dlouhodobě, protože pak by už nemusely být dobré. Snažte se tedy řídit tím, že zmražené houby použijete na houbové řízky, či na jiný pokrm, do konce kalendářního roku, ve kterém jste je nasbírali.
Přečtěte si: Jak na zdobení perníčků?
Mohou se houby při mražení míchat?
V tomto ohledu jde čistě o vaše osobní preference. Pokud chcete mít vždy jednodruhovou směs hub, můžete si na krabičky napsat fixou typ houby, která je uvnitř. Nešlápnete ale vedle ani s vícedruhovým mixem, který může být zajímavější pro určité druhy jídel.
V tomto ohledu žádná omezení prakticky nejsou, takže se řiďte tím, co je vám nejvíc příjemné nebo tím, na co jste zvyklí.
Zamrazujete houby bez předchozí tepelné úpravy? Pokud ano, měli jste z toho někdy problémy?