Možná si myslíte, že když se rozhodnete něco podnikat na svém vlastním pozemku, úřady to vůbec nemusí zajímat. Ve skutečnosti byste ale nemohli být dál od pravdy, protože v řadě případů potřebujete posvěcení od úřadů, které mohou vyžadovat ohlášení stavby. Víte, jak se to dělá? A co k tomu budete všechno potřebovat?
Abyste mohli stavět na svém pozemku dům, nebo jste mohli výrazněji zasahovat do jeho rozměrů a podoby, neobejde se to bez stavebního povolení. Určitě bychom vám nedoporučili ho ignorovat, protože stavba bez stavebního povolení je černá stavba, která se musí buď dodatečně zlegalizovat, nebo se musí strhnout a zaplatit pokuta. Nový stavební zákon navíc zpětnou legalizaci takové stavby komplikuje, protože pro hříšníky bude mnohem složitější prokázat, že jednal v takzvané dobré víře. (Problém ale může vzniknout například i při pojištění nemovitosti a podobně.)
Ne ve všech případech je ale stavební povolení potřeba. Některé, často menší, stavby, vyžadují pouze ohlášení. Pokud ale něco takového řešíte úplně poprvé, může pro vás být náročné se v celé záležitosti orientovat.
Existuje na ohlášení stavby formulář? A kdy není potřeba ohlášení stavby vůbec? Na to vše a mnohem víc se podíváme níže.
Co je ohlášení stavby?
Ohlášení stavby je zjednodušená verze stavebního povolení, kterou lze získat o poznání rychleji než klasické stavební povolení. Z podstaty věci se ale ohlašování týká spíš menších projektů. Stavební povolení je potřeba například tam, kde se plánuje zásah do nosných zdí, což by mohlo ohrozit stabilitu objektu. (A to se týká i bytové jednotky v bytovém domě.)
Kdy není potřeba ohlášení stavby
Jde především o jednoduché stavební úpravy a menší projekty. I přesto se ale s ohledem na nové zákonné úpravy vyplatí jít na stavební úřad a zeptat se na podmínky ohlášení u vašeho projektu. Nedá se totiž vyloučit, že žijete v oblasti, kde je potřeba při větších úpravách pozemku kontaktovat archeology a podobně. Někdy může být i u takových staveb požadován posudek pro ochranu životního prostředí.
Ohlášení postačí pro zákonem definované stavby, např. výstavba RD bez omezení zastavěné plochy. Ohlášení není možné u stavebních záměrů, pro které je vyžadováno posouzení vlivu na životní prostředí. Pokud je ohlášení úplné, vydá stavební úřad do 30 dnů souhlas s ohlášením. Souhlas obsahuje identifikační údaje o stavebníkovi, popis druhu a účelu stavebního záměru, dobu trvání u dočasné stavby, identifikační údaje o pozemku nebo stavbě, na nichž má být stavební záměr uskutečněn. Pokud není ohlášení úplné nebo jinak nesplňuje podmínky, vyzve stavební úřad k doplnění, jinak rozhodne o provedení stavebního řízení (stavební povolení). Souhlas s ohlášením platí 2 roky, v této lhůtě musí být stavba zahájena.
Ohlášení lze uplatnit na menší stavby, ke kterým mohou patřit například kůlny nebo zahradní pergoly. Papírování nemusí být nutné ani u menších domácích úprav a rekonstrukcí. Ke stavbám s povinností ohlášení však může patřit například chatka. (Ta může mimo jiné vyžadovat i kolaudaci.)
Ohlášení nemusí být potřeba ani při výměně oken nebo střešní krytiny. Pokud ale potřebujete citelněji zasáhnout do podoby nemovitosti a hodláte vzít její rekonstrukci pořádně od podlahy, pak už ohlášení nebo stavební povolení potřeba obvykle bude. (Také pak nezapomínejte na to, že musíte někam viditelně umístit cedulku s informací Stavba povolena, kterou občas někde vídáme.)
Ohlášení stavby: Postup
Aby bylo ohlášení stavby platné, musíte v něm uvést své identifikační údaje. Také nesmí chybět údaje o pozemku, údaje o plánované výstavbě, jejím rozsahu a účelu. Součástí ohlášení bývá i informace o tom, kdo bude stavební záměr provádět a zda bude potřeba použít sousední nemovitost. (Pokud ano, budete potřebovat souhlas jejího vlastníka.)
Dále budete potřebovat doložit tyto dokumenty:
- Souhlas vlastníka pozemku (pokud není papírově váš)
- Územní rozhodnutí
- Závazná stanoviska dotčených orgánů (hasiči, krajská hygiena…)
- Stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury
- Projektovou dokumentaci
- Souhlas osob, jejichž vlastnické právo může být dotčeno stavbou
Když splníte vše, co je potřeba, do 30 dní můžete mít souhlas se stavbou.
V letošním roce však můžete počítat s poměrně příjemnou změnou oproti předchozím rokům. Stavební úřad nově potřebná závazná stanoviska obstará sám bez toho, aby vyzýval k doložení stavebníka nebo kvůli tomu zastavoval stavební řízení.
Ještě jednou pak apelujeme na to, abyste neriskovali černou stavbu, za kterou vám může hrozit vysoká pokuta, může být nepojistitelná, úřad může nařídit její stržení nebo se vám v průběhu letošního roku ztíží její zpětná legalizace. (Na tento bod už máte případně čas pouze pár posledních týdnů, kdy ještě platí méně přísné podmínky.)