Zazimování okrasné kopřivy: Takhle je zachováte přes zimu

Zaujala vás africká kopřiva a nyní si říkáte, že podzim a zima jsou měsíce, kdy jí hrozí nebezpečné sežehnutí mrazem, kvůli kterému by nemusela přežít do dalšího jara? V tom případě vše důležité, co se týká péče o okrasné kopřivy v zimě, najdete v dnešním článku!

Jak zazimovat muškáty, to už možná dobře víte. Například proto, že vás to kdysi naučila maminka nebo babička. To ale není jediná rostlina, která v průběhu zimy vyžaduje speciální ochranu před nepříznivými vlivy počasí.

Hodně citlivá je na zimu i africká kopřiva, kterou pěstuje hodně lidí na balkoně nebo někde v místnosti. Ochrana rostliny zvané koleus však není vůbec složitá a zvládne ji i naprostý amatér.

Jak tedy postupovat?

Není to jednoletka

Africká kopřiva má ráda teplé podnebí, takže je pochopitelné, že jí naše zima moc nesvědčí. A vzhledem k tomu, že rostlina na zimu výrazně mění svůj vzhled, někteří ji mylně považují za jednoletku, která nepřežije do dalšího jara.

Pokud však víte, jak se o africkou kopřivu během zimy postarat, pak ji nemusíte vyhazovat, protože by vám měla přežít do následujícího roku.

Zazimování okrasné kopřivy

V průběhu zazimování by neměla být okrasná kopřiva v příliš teplém prostředí. Jako ideální se proto jeví teploty mezi 12 °C a 15 °C. Určitě ji nedávejte nikam do stínu. Kopřiva vyžaduje dostatek světla. Nemělo by na ni ale příliš pražit, protože to je zase opačný extrém.

Vhodné může být umístění na stolek nebo na polici blízko okna na chodbě.

Během jara je pak důležité kopřivu hodně seříznout a přesadit. Během přesazování pak nezapomeňte rostlině opatřit dostatečnou drenáž.

Kopřivu nikdy nenechávejte v podmínkách, kdy teplota klesá pod 12 °C, protože to jí neudělá dobře. V podstatě tedy pro výběr nejlepšího času pro zazimování kopřiv sledujte aktuální denní a noční předpověď počasí. Jakmile se teplota pohybuje kolem kritické teplotní hranice, zazimování může začít.

africká kopřiva zazimování

Co dalšího byste měli vědět?

V průběhu zimy možná bude potřeba rostlinu průběžně zaštipovat, což může následně podpořit žádoucí rozvětvení na jaře.

Zhruba od poloviny března je pak možné začít africkou kopřivu hnojit.

Také můžete dospět k tomu, že starší rostlinu, kterou jste se rozhodli ochránit před mrazem, na jaře využijete pro tvorbu řízků, ze kterých si každý rok vypěstujete libovolný počet nových rostlin.

Asi pěticentimetrové řízky můžete nechat zakořenit v misce s vodou. Vzhledem k tomu, jak jednoduché to je, zvládne to i ten, kdo to zatím ještě nikdy nedělal.

Máte doma okrasné kopřivy? A podařilo se vám je uchovat i pro další rok?

Napsat komentář