Pokud jste někdy rekonstruovali, nebo stavěli dům od cihly, víte, že je nutné si vyhradit dost času pro omítání zdí omítkou. Nejen kvůli tomu, že omítnout jednu průměrně velkou místnost je dost zdlouhavé. Také je důležité koukat na to, aby byla omítka hladká a dokonale rovná. Právě s tím by vám mohly pomoci omítníky.
Když byt či dům dostane omítku, nastane obrovský posun ve stavbě, či v rekonstrukci. Místnost totiž najednou vypadá prakticky okamžitě obyvatelně. Jenže, udělat rovnou omítku svépomocí není jen tak. Zvlášť, pokud nemáte žádné předchozí zkušenosti a požadovanou zručnost.
Omítání objektu může dost významně ztížit i skutečnost, že omítáte starou cihlovou zeď. Nebo dokonce nerovnou zeď. Problém ale můžete mít i se správným odhadem požadované vrstvy omítky.
A právě s tím vším by vám mohl omítník pomoci.
Dřevěné omítníky
Omítník může být vyrobený ze dřeva. Jde o profil, který má obvykle rozměr 12 x 30 mm a je dlouhý 2-3 metry. Slouží k omítání svislých stěn. Nejsou zasazené trvale.
Kovové omítníky
Kovové omítníky jsou alternativou k těm dřevěným. Oproti nim ale mohou být o něco dražší. Také se s nimi nedá tak snadno pracovat. Pokud byste je chtěli například zkrátit.
Hliníkové omítníky
Hliníkové omítníky jsou dobrým a cenově dostupným řešením. Problém je ale trochu v tom, že v průběhu času mohou začít rezivět. Takže se nemusí jevit jako ideální řešení pro všechny druhy staveb. (A hovoříme pak speciálně o těch, které mají velkou vlhkost.)
Plastové omítníky
Plastové omítníky lze ve stěnách nechat. Stejně, jako ty kovové. Výhodou je cenová dostupnost. A podle vybraného typu plastu i relativní odolnost. (Například i vůči výše zmíněné vlhkosti.)
Postup osazování omítníků
Když už máte alespoň přibližnou představu, k čemu jsou omítníky dobré a jaké si můžete vybrat, přichází čas na to zjistit, jak se s nimi pracuje.
S instalací omítníků začněte v rozích místnosti. S tím, že je dáte do terčů z malty. Všechny musí být vyrovnány ve svislé poloze. Zároveň ale musí respektovat veškerá specifika stěn, tak, aby výsledek byl rovný. (Takže nepočítejte s tím, že je budete mít správně nainstalované během pěti minut.)
Jakmile máte hotovo, postupujte tak, že:
- Omítnete prostor kolem oken a dveří
- Začnete omítat stěny (odspodu)
- Budete omítat v pásech
- Průběžně omítku srovnáte (odspodu) pomocí stahovací latě
- Necháte omítku důkladně vyschnout
Aby omítka opravdu dobře vyschla, nemělo by se větrat. Také by neměla být vystavená dalším nepříznivým vlivům, které by ji mohly poškodit.
Ačkoliv se vám možná bude zdát tento postup pracný, jeho výhodou je:
- Přesnost
- Schopnost pracovat i s nerovnými zdmi a povrchy
- Variabilita
- Možnost omítat i větší plochy
- Úspora času (v porovnání s dorovnáváním, nebo řešením špatně položených kachliček atd.)
- Úspora peněz (ušetříte za zbytečně nespotřebovanou omítku)
Pokud si nevíte s tímto způsobem omítání rady, určitě se vyplatí nechat si poradit ve stavebninách, nebo od zkušenějších přátel. Uvidíte, že jakmile jednou přijdete na správný postup, omítání dalších místností v objektu už pro vás bude mnohem jednodušší. Zvlášť, pokud si vyberete už hotové směsi na výrobu omítek, které stačí připravit podle návodu.
Dělali jste někdy omítky? Nebo jste si na to raději najali profesionály?