Pěstování pivoňky: Kdy je správný čas ji zasadit?

Pivoňky jsou nádherné květiny, které provoní každou zahradu vždy na jaře a na podzim. Přitom je jejich pěstování velice snadné a pivoňkám se bude dařit dobře téměř na každé zahradě, a to s minimální péčí.

Abyste se však z pivoněk mohli radovat každý rok, je nutné si o nich něco málo nastudovat a dodržet pár drobných rad. Pojďme se podívat například kdy je ten nejlepší čas na to, pivoňky na zahradu vysadit.

Neváhejte a vydejte se na zahradu!

Správný čas na sadbu pivoněk na vaší zahradě je právě teď! Pokud se rozhodnete, že si na zahradě vysadíte pivoňky, začněte s jejich sadbou hned na jaře, kdy bývá půda dobře prokypřená a prohřátá. Jaro poskytne pivoňkám čas na to se dobře zakořenit, zvyknout si na dané prostředí a připravit se na horké léto. Ideální čas pro výsadbu je od března do května. Pokud to však na jaře nestihnete, zasaďte je klidně i na podzim, jen vám letos již nepokvetou. Ideální doba je září až říjen, než začne půda moc promrzat. Dejte si také pozor na to, jaký druh pivoňky sázíte, některé totiž preferují právě sadbu v chladnějším období na podzim. Semínka i předpěstované rostliny koupíte v každém větším zahradnictví.

Pivoňky a její druhy

Existuje mnoho druhů pivoněk, které se od sebe liší barvou, vůní, tvarem i velikostí. Záleží tedy pouze na vás, pro kterou se rozhodnete. V potaz samozřejmě musíte brát také okolní přírodní podmínky. Nejčastějším druhem je pivoňka čínská, která má velké květy, od bílé až po růžovou a červenou. Pivoňka keřovitá zase patří mezi odolnější druhy, je vyšší a má dřevité stonky. Její květy jsou velmi plné a nejčastěji v odstínech růžové. Zmiňme ještě pivoňku lékařskou, jejíž květy nejsou tak pěkné, za to se ale používá v tradičním medicíně pro léčebné účinky.

Jak se starat o pivoňky

Péče o pivoňky není moc náročná. Poté, co ji vysadíte na jaře nebo na podzim do země ji důkladně zalijte, dodat ji můžete i živiny, díky kterým vám vyroste silná rostlina. Pivoňky mají rády slunné až polostinné místo a pravidelnou zálivku, zejména v období suchých měsíců. Zalévejte rostlinu ke kořenům, vyvarujte se ale jich přemokření, jelikož jsou náchylné k hnilobám. I během vegetačního období přihnojujte rostliny hnojivem, které je bohaté na fosfor, květiny vám tak vydrží déle rozkvetlé.

Jak často zalévat

Po zasazení pivoněk je důležitá pravidelná zálivka, aby se kořeny dobře zakořenily. Stejně tak první rok se doporučuje udržovat půdu kolem rostlin stále vlhkou, aby se krásně rozrostly. Během období, kdy jdou pivoňky do květu, je dobré je zalévat alespoň jednou za týden, v období sucha minimálně dvakrát týdně.

Kdy pivoňku rozmnožit a přesadit

Až se vám pivoňky rozrostou, myslete na to, že zejména ty, které mají velké těžké květy budou potřebovat nějakou podpěru v podobě kůlů nebo klecí. Pravidelně pivoňky také prořezávejte, aby zůstaly silné a zdravé i do dalších let. Odstraňujte odumřelé a poškozené větve a více rostlinu prořezejte po jejím odkvětu, abyste ještě více podpořili její růst. Pivoňky můžete také přesadit, jen počkejte, až všechny květy odkvetou. Poté pro pivoňku vyberte vhodné místo s dostatkem slunce a opatrně ji vyjměte tak, abyste nepoškodili její kořeny. Pokud se rozhodnete pro její rozmnožení, můžete k tomu využít její semínka, rozdělit ji po trsech či ji roubovat. Nejlépe je tyto změny provádět zejména na jaře nebo na podzim. Pivoňky také dobře chraňte před zimou. Ideálním způsobem je mulčovací kůra, kterou nahrnete ke kořenům rostliny.

Ze zahrady na váš stůl

Pivoňky ani zdaleka nemusí zdobit jen vaši zahradu. Po rozkvětu ji opatrně uřízněte a dejte do vázy, která rázem rozzáří váš domov. Pivoňky jsou krásné květiny, které se velmi často používají do kytic, zejména svátečních a svatebních, kde je pivoňka jejich dominantou. Skvěle vypadají samy nebo v kombinaci s dalšími květinami jako jsou například růže, kopretiny, lilie, chryzantémy nebo hortenzie. Vázu s pivoňkami pak můžete umístit i k zeleným pokojovým rostlinám jako je například difenbachie nebo kvetoucí kalanchoe, kde pivoňky budou hrát prim.

Napsat komentář