7 nenáročných pokojových rostlin (květin) do stínu

Že půdopokryvné rostliny, které pěstujete na zahradě, patří do stínu, už pravděpodobně víte. Co když ale máte zájem o nenáročné okrasné rostliny do bytu, které mohou být i tam, kam celý den nedopadnou žádné paprsky slunečního světla? Pokud nevíte, jakou rostlinu si pořídit, nabídneme vám pár rostlin, které se hodí do sucha i do stínu.

Pěstování rostlin je příjemný koníček, který vám dá zapomenout na starosti a strasti všedního dne. Problém je v tom, že s rostlinami je to skoro jako se zvířaty. Pokud si nějakou pokojovku koupíte, měli byste se o ni správně starat. Jinak hrozí, že vám buď vůbec nevyroste, nebo vám předčasně zajde.

Ze stejných důvodů se do pěstování pokojových rostlin moc nehrnou lidé, kteří o sobě vědí, že nemají schopnost myslet na zalévání a na další péči o zeleň.

Níže vám prozradíme, jaké rostliny zvládnou život v suchu a život ve stínu.

Bromélie

Bromélie, jedna z pokojových rostlin vhodných do stínu

Bromélie je tropická rostlina, která vás obvykle zaujme hned na první pohled. Mívá výrazné zelené listy, které jsou v horních patrech výrazně načervenalé. Bromélii se skvěle daří v knihovnách a na policích. V případě nutnosti ji můžete postavit i na zem.

Většina Bromélií má ráda sluneční světlo, ale nemělo by na ně dopadat zcela zpříma. Z toho důvodu by neměly být moc daleko od okna. Pokud je ale přístup denního světla naprosto znemožněn, dovedou si poradit i s jeho náhražkou, o kterou se postarají speciální fluorescenční žárovky.

Aglaonema

Další rostlinou, která nevyžaduje významný přístup ke světlu, je Aglaonema. Zároveň se o ní říká, že je nejlepší startovací rostlinou pro lidi, kteří nemají s pěstováním žádné zkušenosti. Tyto rostliny můžete opět pěstovat na zemi, nebo na svém pracovním stole. Hodí se ale i na police. Potřebu světla rozhoduje konkrétní zbarvení listů. Tmavé listy obvykle signalizují, že Aglaonema potřebuje jen velmi málo světla. Rostlina s listy do růžova a oranžova ho potřebuje trochu víc.

Dracena

Skvělou volbou pro vaši domácnost bude i velmi dekorativní dracena. Podle její velikosti ji můžete dát na stůl, na poličku nebo ji můžete postavit někam na zem do rohu. Nejraději má nepřímé sluneční světlo, ale dokáže se poprat i s jeho nedostatkem.

Dracena, jedna z pokojových rostlin vhodných do stínu

Difenbachie

Klasikou mnoha českých domácností je i méně náročná Difenbachie. V mnoha případech ji dokonce najdete i v kancelářích. Dávejte si na ni ale velmi dobrý pozor, protože tato rostlina je jedovatá. (Z toho důvodu není vhodná pro rodiny s dětmi a pro domácnosti se zvířaty.) Podle druhu bude Difenbachii vyhovovat filtrované světlo (které na ni dopadá například přes závěs.)

Anglický vřes

Vypadá krásně a dá se pěstovat například zavěšený u stropu, kde dobře vynikne přepad jeho listů. Myslete ale na to, že pokud si ho kupujete malý, bude trvat několik let, než se pořádně rozroste. Snese málo světla, ale přístup k němu může hezky zbarvit jeho listy. (V tomto ohledu platí, že čím víc světla, tím hezčí a intenzivnější barva.)

Lilie míru

Pokud máte rádi lilie a obdivujete je ve všech květinářstvích a zahradnictvích, do kterých zavítáte, určitě byste si neměli nechat uniknout pěstování lilie míru. (Znalejší jedinci by vám ale řekli, že ve skutečnosti nejde o lilii jako takovou, protože to co se tváří jako květ je list.) Tyto rostliny mají rády málo, nebo alespoň středně, světla. Dobře se jim žije třeba na zemi. (I kvůli tomu, že rostou celkem do výšky.)

Filodendron

V případě potřeby můžete do svého příbytku nainstalovat filodendron, který se opět řadí mezi málo náročné rostliny na údržbu a na světlo. Podle velikosti prostoru si vybírejte filodendron, který roste do výšky, nebo má kompaktní velikost.

Máte doma rostliny, kterým nevadí stín? Pokud ano, jaké?

Zdroje informací

https://www.proflowers.com/blog/plants-that-dont-need-sun – 18 rostlin, které nepotřebují slunce (anglicky)

Napsat komentář