Dřevěná udírna – jak jí postavit svépomocí

Baví vás úprava masa venku, ale gril už vám pro vaše experimenty nestačí? V tom případě jste možná uvažovali o pořízení vlastní malé udírny. Ideálně takové, kterou si dokážete vyrobit sami a nebude vás ani moc stát. Pojďte se podívat, jak si takovou udírnu vyrobíte za jedno odpoledne venku. 

I když jsou poslední roky poznamenané spíše trendem grilování, čím dál častěji se ke slovu dostává i obliba domácího uzení masa. Není se moc čemu divit. Grilování i uzení jsou skvělé příležitosti k pozvání party přátel. Pánové se pak mile rádi pochlubí svými recepty na přípravu masa, které z nich udělají nekorunované krále jarní a letní sezóny.  

Jenže, zatímco koupě grilu je vcelku levná záležitost, se zahradní udírnou tomu tak úplně být nemusí. Přeci jen, nároky na velikost a kvalitu zařízení se v mnoha případech liší. A tak se může stát, že vás taková udírna vyjde i na několik tisíc korun. 

Proto vám přinášíme pár tipů, jak si postavit dřevěnou udírnu svépomocí. 

Typy zahradních udíren 

Na rozdíl od grilů je oblast zahradních udíren mnohem pestřejší. To, jakou si nakonec koupíte závisí do značné míry na vašich preferencích, ale také na vašich finančních možnostech. 

V současné době jsou k dostání: 

  • Zděné udírny 
  • Elektrické udírny 
  • Dřevěné udírny s topeništěm 
  • Přenosné udírny 
  • Kovové udírny 

Každá taková udírna má i svůj vlastní design a velikost. Také velmi záleží na tom, co přesně chcete s vaší udírnou dělat. Je zcela jasné, že pokud plánujete pouze uzení masa doma, můžete investovat do stavby klasické zděné udírny. Jestli naopak uvažujete o tom, že budete s udírnou navštěvovat zahrady vašich přátel, lepší pro vás bude menší přenosná udírna. 

Kovové a dřevěné udírny (občas i ty zděné) navíc bývají o něco prostornější. Takže se hodí zase pro ty, kteří mají v plánu udit i větší kusy masa. (Případně chtějí udit více menších kusů masa zároveň.) 

Dřevěná domácí udírna 

Řadíte-li se mezi vášnivé kutily a rádi byste si domácí dřevěnou udírnu postavili sami, není nic lepšího, než když se pustíte do stavby udírny ze dřeva. Podle toho, jaký zvolíte postup si její stavbu mohou dovolit i ti, kteří dosud nic podobného stavět nezkoušeli (a jsou tím pádem o něco méně zkušení). 

Domácí dřevěná udírna od základu 

Pokud chcete postavit dřevěnou domácí udírnu od naprostého základu, nezapomeňte si na zahradě připravit dostatečně velkou betonovou plochu, na které bude vaše udírna stát. 

Následně: 

  • Na betonu vybudujte nižší zídku z dutých tvárnic (která bude základem pro dřevěnou udírnu), v závislosti na velikosti plácku vám může stačit i 6 takových tvárnic ve 3 vrstvách, spojených maltou (do jedné tvárnice udělejte malý čtvercový otvor dovnitř) 
  • Díry zasypte pískem a vrchní část děr zalijte maltou (do ní zapíchněte 8 kotevních šroubů, 2 do každého rohu, blíže směrem ke středu) a nechte ztuhnout 
  • Udělejte provizorní omítku na zídce 
  • Když je základ hotový, začněte z prken vyrábět dřevěný základ udírny (2x čtvercová konstrukce o velikosti zídky, spojená obdélníky stran s podpěrou – myslete na to, že jedna část musí být volná), konstrukci pak napojte do 8 předpřipravených kotev 
  • Všechny části (mimo tu dole a mimo tu, kde budou dvířka) zakryjte dřevěnými prkny 
  • Z několika dřevěných latí postavte základ stříšky 
  • Pokud chcete, vnější strany udírny vylepšete obložením ze starých palet 
  • Zabudujte komín (jde i trubka), měl by jít otevírat a zavírat 
  • Vyrobte dřevěná dvířka (lze použít dřevo z palety), ideálně se sklem (takže budete moci lépe kontrolovat uzení) a nainstalujte je dovnitř (sklo musí být žáruvzdorné) 
  • Z vlněného plechu udělejte střechu 
  • Dovnitř udírny instalujte pojezdy 
  • Vedle udírny si (můžete a nemusíte) pod stříškou udělat zásobárnu dřeva 

Dřevěná udírna ze skříně 

Ti méně zkušení si mohou udírnu postavit z prostorné dřevěné skříně. Tu vyrobíte z dostatečně prostorné dřevěné skříně (ne dřevotříska), na jejíž zádi vyhloubíte kulatý otvor, do kterého nainstalujete kovovou trubku, která bude přivádět teplo z externího krytého topeniště. 

Maso, uzeniny či jiné párečky můžete pověsit klasicky na tyč, která se nachází uvnitř každé větší šatní skříně. Aby bylo možné masa připravovat víc, můžete si nějaké tyče do udírny přidat ještě dodatečně svépomocí. 

Tento postup mohou zvolit i více zdatní kutilové, kteří mohou celou skříň postavit sami od úplného základu. 

Bezpečnost 

Protože je uzení masa práce s ohněm, může při něm dojít (ještě při kontaktu se dřevem) k nečekaným požárům. Proto bychom vám rádi doporučili pořízení menšího hasicího přístroje, který umístíte v dostupné vzdálenosti od vstupu do zahrady.  

Vhodné je i pořízení speciální hasicí deky, jejíž cena bývá oproti hasicímu přístroji mnohem nižší. Její nevýhodou však je, že po jejím použití je potřeba ji vyměnit za novou.  

Zkoušeli jste si postavit vlastní dřevěnou udírnu? Budeme rádi, když se nám pochlubíte v komentářích. 

Napsat komentář