Prodej domu je na jednu stranu vítaná, na tu druhou však velmi obávaná záležitost. I když získáte peníze pro koupi vytoužené nemovitosti, jste svázaní celou řadou nařízení a zákonů. Proto se dnes podíváme na to, na co všechno byste měli při prodeji domu myslet, aby vše proběhlo v pořádku.
Ať už jste si koupili dům za vlastní peníze, nebo jste ho zdědili po tetičce ze třetího kolena, existuje velká pravděpodobnost, že ho za nějaký čas prodáte a investujete do lepšího bydlení. (Třeba kvůli tomu, že čekáte nový přírůstek a potřebujete něco trochu většího.) Jenže, běžný člověk se prodejem domů nezabývá denně. Nemá proto povědomí o tom, co všechno tento proces obnáší.
Prodej domu svépomocí
Mnoho lidí se snaží na prodeji nemovitosti ušetřit. Proto se odmítají spojit s realitní kanceláří, která si za své služby účtuje nemalé poplatky. Pravda je ale taková, že kdo se do prodeje domu pustí svépomocí, zjistí, že se jedná o tak náročný úkol, že si toho profesionála příště radši opatří.
Při prodeji nemovitosti svépomocí musíte zařídit:
- Odbornou prohlídku domu (která odhalí případné skryté vady a škody, které by se mohly promítnout do bezpečnosti stavby, nebo její ceny)
- Právní servis (přes notáře, nebo advokáta, kteří sepíší všechny potřebné smlouvy)
- Profesionální prezentaci domu (fotky, videa, inzerce…)
- Odborný odhad nemovitosti (opět ho budete muset zaplatit)
- Konání prohlídek (i ve dnech a časech, kdy se vám to moc nehodí)
- Výběr kupujícího
- Veškerou nutnou administrativu
Materiály a podklady
Hodně důležité je, abyste měli v pořádku i všechny materiály, které jsou nutné k prodeji.
Mezi ně patří:
- Výpis z katastru nemovitostí
- Nabývací titul
- Smlouva o budoucí kupní smlouvě
- Kupní smlouva
- Přepis vlastníka
- Znalecký posudek
- Přiznání k dani z převodu nemovitosti (do 3 měsíců od dokončení prodeje)
- Daňové přiznání
Samozřejmě musíte počítat i s různými dalšími dokumenty a smlouvami, které uzavřete s advokátem/notářem a dalšími lidmi, kteří se účastní celého procesu prodeje. Situaci může navíc zkomplikovat i uvalená exekuce, nebo jiné břemeno, které s danou nemovitostí souvisí.
Problém s prodejem domu svépomocí je také ten, že se v tomto odvětví prakticky neustále mění legislativa. Pokud se o ni nijak hlouběji nezajímáte, můžete celkem snadno něco přehlédnout. Bohužel, neznalost zákona neomlouvá, takže si můžete přidělat jen řadu problémů. Proto vám doporučíme buď prodej domu přes realitní kancelář, nebo hodně dobrého advokáta, který vás provede všemi potřebnými kroky.
Prodej domu přes realitní kancelář
Všechny povinnosti a náležitosti, které jsou spojené s prodejem domu mohou znít pro obyčejného člověka celkem děsivě. Pokud jde i o váš případ, rozhodně neuděláte nic špatného, když si objednáte služby zkušeného realitního makléře. (Určitě si ale ověřte i samotnou realitní kancelář, pro kterou tento člověk pracuje.)
S vybranou kanceláří sepíšete smlouvu o zprostředkování prodeje, která může být buď nevýhradní, nebo výhradní. (Výhradní zprostředkování znamená, že nemovitost prodáváte jen přes jednu jedinou kancelář a nemůžete ji prodat ani svépomocí.) Určitě neuděláte nic zlého, pokud si k pročtení smlouvy přizvete zkušeného právníka, který se podívá, zda je smlouva v pořádku a případně vám vysvětlí těžko srozumitelné pasáže.
Při sepsání smlouvy také trvejte na tom, aby k vyplacení provize realitní kanceláři došlo až po dokončení prodeje. Tak nebudete muset řešit provize plynoucí z přivádění stále nových zájemců makléřem, se kterými se nakonec stejně nedomluvíte. Kvalitní kancelář vám navíc za provizi nabídne kompletní servis, který byste museli jinak zajišťovat sami. (Viz prodej domu svépomocí.) Peníze z prodeje nemovitosti pak uschovejte u notáře, nebo u jiné (způsobilejší) osoby (může to být ale i banka).
Jak si vybrat realitní kancelář?
Asi se shodneme na tom, že při prodeji domu se nevyplatí příliš riskovat. Proto je na místě si zajistit služby realitní kanceláře, která se o vše důležité postará.
Klíč k nalezení té nejvhodnější z nich je, že:
- Bude členem Asociace realitních kanceláří
- Vám nabídne veškerý potřebný servis (od hledání zájemců o koupi přes dokumenty až po podklady k daňovému přiznání)
- Po vás nebude chtít peníze za to, že se na vaši nemovitost přijde někdo podívat (naopak nastaví férové podmínky, kdy zaplatíte až ve chvíli, kdy k prodeji nemovitosti reálně dojde)
- Dáte na svůj instinkt (pokud vám už na první pohled něco nesedí, pak se do rukou takové kanceláře raději nesvěřujte)
Máte s prodejem domu nějakou vlastní zkušenost? Budeme rádi, když nám ji popíšete do komentářů.