Plazivý potos je rostlina, která se vyskytuje v mnoha českých domácnostech. A naprosto oprávněně, protože péče o něj není skoro vůbec náročná. Dnes se podíváme na to, jak na jeho pěstování, na to, kde ho koupit a na spoustu dalších informací, které byste měli vědět.
Potos je rostlina, které se v češtině říká šplhavnice. Hodně oblíbená je například šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum), která pochází z Polynésie. Tento druh je pro našince zajímavý v tom, že ve svém domácím (tropickém) prostředí vyrůstá do obřích rozměrů s mohutnou liánou. V oblibě ale nezaostává ani šplhavnice skvrnitá.
Abychom také odpověděli na jednu velmi zásadní otázku z úvodu tohoto článku, musíme zmínit, že potos patří mezi jedovaté domácí rostliny. Z toho důvodu je potřeba dávat pozor na to, aby s ním nepřišla do kontaktu domácí zvířata. Nevhodný je i pro domácnosti s hodně malými dětmi, které rády vše strkají do pusy.
Co dalšího byste měli o potosu vědět? Na to se podíváme níže.
Péče o potos
Potos má reputaci jedné z nejméně náročných rostlin, z toho důvodu si ho mohou pořídit i lidé, kteří zatím nemají s pěstováním rostlin žádné zkušenosti. (A případně i ti, kterým všechny rostliny zahynuly.)
V ideálním případě ho dejte do vnitřních prostor, protože dovede ze vzduchu zachytávat plynné toxiny. Kvůli jeho popínavosti mu ale dopřejte dostatek místa a také se zamyslete nad tím, jakou mu nabídnete oporu. Krátkodobým řešením může být zavěšení ke stropu nebo místo na skříni.
Co se týče světelných podmínek, bude mu vyhovovat světlejší stanoviště s nepřímým slunečním svitem, ale dovede si poradit i s menším přísunem světla. Přímé slunce potosu spálí listy, takže ho určitě nedávejte na okno.
Zalévání a vlhkost
Potos nemusíte příliš často zalévat. Obvykle se doporučuje tak činit cca za 1-2 týdny. Vůbec nevadí, když půda mezi zaléváním trochu vyschne. Pokud ho ale dáte na světlejší místo, s největší pravděpodobností bude potřeba ho zalévat o něco častěji.
Pokud si nejste jisti tím, jestli potos náhodou nepřeléváte, pozorujte barvu listů. Pokud jsou nažloutlé (a stonky černají), znamená to, že je vody moc a měli byste ubrat.
Co se týče vlhkosti vzduchu, dobře se mu daří i v sušším prostředí. Pokud pro něj chcete ale udělat něco navíc, zvyšte vlhkost vzduchu na 50-70 %, což odpovídá jeho domácímu tropickému prostředí.
Ideální teplota
Většina rostlin preferuje teplotu mezi 18 až 30°C. Hraničním číslem je 15°C, což je teplota, pod kterou byste neměli za žádnou cenu jít.
Kde ho koupit a kolik stojí?
Potos je poměrně dobře dostupný, dokonce i v umělé verzi, která není pro člověka ani pro zvířata jedovatá. Pokud ale máte zájem o živoucí rostlinu, počítejte s tím, že její cena se pohybuje v závislosti na obchodu a také v závislosti na tom, jak je velká.
Menší řízek rostliny dokážete sehnat už okolo 80,- za kus. Trochu větší rostlina pro zasazení do květináče se pak pohybuje kolem 300,- za kus. Vzhledem k oblibě potosu ho navíc seženete v prakticky každém běžně vybaveném obchodě s rostlinami a potřebami pro zahrádkáře.
Jak se zachovat při otravě
I když si můžete dávat opravdu dobrý pozor, není vyloučeno, že jednoho dne dojde k nehodě a vaše dítě (nebo někdo jiný z vašeho okolí) začne vykazovat známky otravy jedovatou domácí rostlinou. Co v takové situaci dělat?
Mezi příznaky patří červená vyrážka v místě kontaktu, otok, svědění a výsev puchýřků. (Což je ještě ta lepší varianta, při vnitřním užití se vyplatí co nejrychleji kontaktovat lékaře.) Při podráždění postižené místo umyjte alkoholem nebo jarem a dostatečným množstvím vody. Také kůži často oplachujte. Aby se omezilo svědění a výsev puchýřků, použijte studený obklad. Pokud je svědění hodně silné, můžete použít volně prodejné léky na alergii.
V případě, že se stav i přes všechna opatření zhoršuje (zaznamenáte ztížené dýchání, silné alergická reakce, významné otoky…), nejlepším řešením je přivolání rychlé záchranné služby.
Máte doma potos, nebo se na jeho pořízení teprve chystáte?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Šplhavnice – Šplhavnice (česky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Šplhavnice_zlatá – Šplhavnice zlatá (česky)
https://www.thesill.com/blog/how-to-care-for-golden-pothos-epipremnum-aureum – Jak se starat o potos (anglicky)
https://www.cdc.gov/niosh/topics/plants/symptoms.html – První pomoc po kontaktu s jedovatými domácími rostlinami (anglicky)