Když jdeme spát, uložíme se do postele, ve které se nachází kvalitní polštář, prostěradlo a peřina. Postel pak halíme do různých typů ložního povlečení, které svým designem a materiálem zapadá do úseku jednoho ze čtyř ročních období. Stejně velkou pozornost byste ale měli věnovat výběru vhodné peřiny. Víte, na co vše při nákupu myslet?
V průběhu spánku by nás nemělo nic rušit. Realita je ale mnohdy odlišná. Budí nás buď velké horko, zima nebo dokonce kašlání a kýchání. I když se to nezdá, na všechny tyto věci může mít vliv peřina.
Pokud je příliš tenká, v zimních měsících vám může být v průběhu noci chladno. Příliš silná peřina zase v létě znásobuje horko, které v noci cítíte. A to kýchání? To může souviset s alergií na peří a na roztoče.
Proto se dnes podíváme na to, podle jakých kritérií si máte svou peřinu vybírat, aby pro vás bylo spaní s ní za všech okolností příjemné.
Pozor na velikost!
Aby byl nákup peřiny úspěšný, v první řadě byste se měli dívat na to, jakou má peřina velikost. Je naprosto jasné, že dospělému, který spí pod peřinou, která je určena pro děti, nejspíš nebude moc hej. (Leda, že jste od přírody menšího vzrůstu.)
Také je vhodné se zamyslet nad tím, jaké jsou vaše spací návyky. Některé páry jsou zvyklé spát pod jednou velkou peřinou. Problém ale může být v tom, že jeden z partnerů má tendence si společnou peřinu přivlastňovat a druhému je v průběhu noci zima. Řešení je přitom velmi jednoduché. Místo jedné velké peřiny bude mít každý z partnerů jednu menší.
A co materiál?
Peřiny se dají sehnat v mnoha různých provedeních, takže pro vás nemusí být snadné si vybrat materiál, který vám bude z hlediska vlastností vyhovovat nejvíc.
Na trhu jsou k dostání peřiny z/ze:
- Bavlny – bavlna dobře odolává praní a je vhodná i pro alergiky
- Vlny – je těžká a hřejivá, takže se hodí hlavně na zimu
- Kašmíru – jsou luxusní a heboučké (ale taky drahé)
- Syntetiky – bývají teplé, ale obvykle se v nich tvoří statická elektřina
- Fleecu – kvůli měkkosti a teplu se hodí na zimní měsíce, hodí se do dětských postýlek
Provedení peřiny
Každá peřina má i trochu jiný design. Pokud hledáte dobrou peřinu na zimu, mohl by vám vyhovovat úplet. Pro letní měsíce je zase lepší peřina, která má speciální termoregulační schopnosti. (Takže v ní lépe cirkuluje vzduch a nebude vám pod ní příliš horko.)
Co se týká prošívaných peřin, ty většinou přicházejí ke slovu v případě, že jsou naplněné peřím. (Opět pozor na již zmíněné alergie.) Hodně lidí si ale oblíbilo i konvenční peřiny, které dobře izolují teplo.
Ještě pohodlnější spaní
Jak bylo řečeno výše, pohodlný spánek závisí na několika faktorech, mezi které patří povlečení a kvalita polštáře. Proto se podíváme na to, jak můžete svůj spánek trochu vylepšit.
Pokud je vám v noci pravidelně zima, místo nákupu nové peřiny (která mnohdy stojí i několik tisíc) zkuste mít v posteli dodatečně ještě deku. Optimálního výsledku dosáhnete, pokud se nejprve přikryjete dekou a následně peřinou.
Velkou pozornost věnujte i polštářům. Trendy hovoří jasně. Aby byl váš spánek kvalitní a ráno vás všechno nebolelo, vyplatí se investovat do speciálních polštářů z paměťové pěny, které se dají sehnat v různých velikostech.
Výhodou těchto polštářů je to, že se přizpůsobí tvaru vaší hlavy a zároveň nabídnou dobrou oporu vaší krční páteři.
Pokud potřebujete mít z nějakého důvodu vyšší polštář (třeba při nemoci, nebo kvůli nočnímu pálení žáhy), polštář si podložte speciálním spacím válcem.
Také nezapomínejte na to, že se vám bude mnohem lépe usínat v čistém ložním prádle.
Podle jakých kritérií jste si vybírali svou peřinu vy?
Zdroje informací
https://www.thespruce.com/guide-to-buying-blankets-350480 – Průvodce nákupem spací přikrývky (anglicky)