Pokud jste byli někdy nachlazení, patrně jste se začali přebírat změtí různých babských rad. Některé z nich doporučují dávat si do čaje med z trnovník akátu. Další nedají dopustit na účinky tymiánu. Věděli jste ale, že vám může pomoci i tak obyčejná bylinka, jakou je rýmovník?
V současné době spoléháme na to, že když nám něco je, lékař nám předepíše léky. A tím nás vyléčí. Skvěle je to vidět třeba u antibiotik, o kterých se říká, že se předepisují i na takové stavy, na které nejsou potřeba. A tím pozvolna dochází k rezistenci, která může v budoucnosti ovlivnit podobu našeho současného zdravotního systému.
Proto, je-li to alespoň trochu možné, měli bychom se v méně závažných situacích spoléhat i na přírodní metody, které mohou být (za dodržení všech bezpečnostních pokynů) stejně kvalitní.
Dnes vám představíme rýmovník. A také přihodíme několik receptů z rýmovníku, které můžete ve volné chvíli vyzkoušet.
Jak pěstovat rýmovník?
Pěstování rýmovníku v bytě je tak snadné, že to zvládne i naprostý začátečník. Je ale nutné myslet na to, že jde o poměrně rychle rostoucí kousek, který bude potřebovat hodně životního prostoru. Proto počítejte s tím, že ho budete muset přesazovat, nebo jinak upravovat.
Aby vám rýmovník prospíval, zasaďte ho do dobře odvodněné půdy, která je bohatá na živiny. V případě potřeby mu můžete dodávat každý měsíc hnojivo. Zalévat by se měl častěji, ale rozhodně by nemělo docházet k jeho cílenému přelévání. Pokud je hodně teplé a slunečné počasí, zajistěte mu nepřímý sluneční svit.
Využití a jeho účinky
Rýmovník se v některých kulturách používá jako koření do různých typů pokrmů. Velmi populární je i čaj z rýmovníku, nebo sirup, který se podává při nachlazení a při kašli. (Recepty z rýmovníku vám nabídneme níže.) Jelikož ze sebe vydává aromatickou vůni, někdo ho používá jako přírodní repelent. (Zda to funguje můžete zjistit tak, že necháte v létě rýmovník u otevřeného okna.)
V lidové medicíně se rýmovník dále používá na:
- Hojení ran
- Znecitlivění
- Záněty
- Posílení kardiovaskulárního systému
- Kožní problémy
- Problémy s močovými cestami
- Problémy se zažíváním
Jak je tedy vidět, jeho používáním můžete celkem hodně získat. Má ale rýmovník nějaké nežádoucí účinky?
Může být rýmovník jedovatý?
Stejně, jako s jakýmikoli jinými prostředky je nutné s rýmovníkem zacházet s co největší opatrností. I velké množství něčeho dobrého nám totiž může uškodit. Třeba, pokud nevíme, že máme nějakou vážnou nemoc, nebo bereme léky, jejichž účinek by mohla některá z přírodních látek negativně ovlivnit. To platí u rýmovníku především proto, že obsahuje látku zvanou thymol.
Jeho přehnaná konzumace může vést k:
- Problémům se vstřebáváním železa
- Rozvoji kontaktní dermatitidy
- Problémům v těhotenství (proto by se během něj neměl rýmovník užívat)
U kojení však neexistují žádné konkrétní doporučení. Víme jen to, že v některých místech, kde rýmovník přirozeně roste, se používá pro podporu laktace. (Před jakýmikoli experimenty se však nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.)
3 tipy – co udělat z rýmovníku?
Rýmovník má širokou paletu použití. Proto vám nabídneme několik nejpopulárnějších receptů, které můžete vyzkoušet třeba během dlouhého odpoledne v karanténě. Tedy, za předpokladu, že se cítíte po fyzické stránce dobře.
Čaj z rýmovníku
Nejoblíbenějším a zároveň nejrychlejším receptem z rýmovníku je rýmovníkový čaj, který si připravíte během několika minut. Stačí tedy jen natrhat několik čerstvých lístků z rostliny, která vám žije na okně a pustit se do práce.
Budete potřebovat: 3 čerstvé listy, 1 litr vody, 2 lžičky medu
Do hrnku, nebo na dno konve natrhejte lístky a zalijte je vroucí vodou. Následně je nechte louhovat po dobu 7-10 minut. (Pokud nechcete, aby vám v čaji něco plavalo, použijte speciální čajové sítko.) Nakonec do čaje zamíchejte med, počkejte, až tekutina trochu vychladne a začněte s pitím.
Sirup z rýmovníku
Budete potřebovat: 40 čerstvých listů z rýmovníku, 1 větší pomeranč, 1 větší citron, 1 l vody, 1 kg cukru
Listy rýmovníku omyjte pod vodou a usušte. Následně oloupejte ovoce a nakrájejte ho na tenké plátky. Plátky dejte do větší sklenice, nebo místy, přidejte k nim rýmovník a vše zalijte horkou vodou. Obsah nádoby zatěžkejte a nechte ho dva dny pracovat.
Jakmile uběhne 48 hodin, vezměte do ruky sítko a čirou tekutinu prolijte do hrnce. Na mírném plameni v ní rozpusťte cukr a počkejte, dokud nezhoustne. Nakonec sirup přelijte do čerstvě vyvařených zavařovacích sklenic. Nechte ho vychladnout a schovejte ho před použitím do lednice.
Mast z rýmovníku
Budete potřebovat: 30 listů rýmovníku, 200 g kokosového oleje
Na mírném plameni roztopte kokosový olej. Přidejte do něj najemno nakrájený rýmovník. Tuto směs vařte zhruba po dobu dvou hodin. Průběžně ji ale zamíchejte a dávejte pozor, aby neměla příliš vysokou teplotu.
Následně základ sejměte ze sporáku a nechejte ho vychladnout. Do druhého dne ho uchovávejte v lednici. A pak celý proces zopakujte. Pokud chcete, do základu přidejte další ingredience, ale po ztuhnutí vám poslouží i rýmovníková mast bez nějaké dodatečné vůně. Základ přeceďte přes kousek čistého plátna do kelímku a nechejte ho ztuhnout. Aplikujte podle potřeby.
Jaké využití pro rýmovník jste našli ve svém životě vy?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Plectranthus_amboinicus – Plectranthus amboinicus (česky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Thymol – Thymol (česky)
https://www.mygardenlife.com/plant-library/2872/plectranthus/amboinicus – Pěstování rýmovníku (anglicky)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6274163/ – Účinky, pěstování a další informace o rýmovníku (anglicky)
Pěstuji si doma na okně parapetu rýmovník. Nevím, ale jak ho zalévat? Casteji nebo málo? Děkuji za radu.
Dobrý den,
rýmovník je vhodné zalévat jednou za tři dny, přiměřeně. Z osobní zkušenosti ale vím, že vydrží bez vody i déle (klidně i měsíc).