Podzim je ideální dobou k tomu, abyste uklidili svou zahradu, zazimovali ji a připravili na následující sezónu. Jednou z činností, kterou byste ale rozhodně neměli opomenout, zejména pokud jste pěstitelé zeleniny, je zasazení česneku. Proč by se měl sázet právě na podzim a jak o něj během zimního období správně pečovat?
Česnek je typickou podzimní rostlinou, která má ráda chladnější počasí. Je celkem nenáročný na pěstování a ve vaší kuchyni dokáže udělat hodně parády. Pokud chcete, aby byl váš česnek opravdu výrazný, zasaďte ho právě na podzim!
Kdy je ten správný čas k zasazení česneku
Česnek zasazený na podzim má totiž dostatek času na to, aby vytvořil silný kořenový systém, který mu umožní lepší start na jaře. Podzimní výsadba mu také pomůže přirozeně přezimovat, díky čemuž bude mít později zdravější plody. Nejlepší čas na sázení česneku je období od poloviny října do začátku listopadu, v závislosti samozřejmě na počasí. Ideální je, když není půda příliš mokrá, jelikož pak dochází k uhnívání samotného česneku, a ještě nepřišly ranní mrazíky. Česnek by se totiž měl sázet alespoň 6-8 týdnů před příchodem mrazů, aby měl dostatek času na to vybudovat kořenový systém.
Zasaďte česnek správně
Před samotným sázením podzimního česneku si dobře připravte půdu, která je klíčová proto, aby vám vyrostla silná rostlina. Tato zelenina vyžaduje dobře odvodněnou půdu, která je bohatá na živiny. Před samotným sázením je dobré zeminu prokypřit, odstranit z ní přebytečný plevel a dopřát jí minerální hnojiva, ideálně v podobě kompostu, který podpoří růst kořenů. Pro výsadbu použijte svou oblíbenou odrůdu česneku. Rozdělte hlávku česneku na jednotlivé stroužky a sundejte z nich slupku. K výsadbě použijte pouze zdravé a nepoškozené stroužky a zcela se vyvarujte česneku, který jste zakoupili v supermarketu, jelikož ty jsou velmi často ošetřené proti klíčení. Do zeminy udělejte důlek hluboký cca. 6 cm a stroužek zasaďte špičatým koncem nahoru a plochou částí dolů. Rozestup mezi jednotlivými stroužky se doporučuje 10-15 cm. Pokud brzy přijdou ranní mrazíky, doporučuje se sazenice zakrýt mulčovací kůrou nebo slámou či listím, které je ochrání před zimou.
Péče o česnek během zimních měsíců
Pokud byla půda pro sadbu dobře připravena a česnek správně zasazen, nemusíte se o něj během zimy vůbec starat. Mulč či sláma by jej měla dostatečně ochránit před nízkými teplotami a stabilizovat teplotu půdy. Pokud by však došlo k extrémním mrazům, můžete přidat další vrstvu mulče. Stejný postup však aplikujete i na další rostliny, které máte na zahradě přes zimu. Na samotnou sklizeň si však budete muset počkat až do letních měsíců.
Česnek je konečně připraven ke sklizni
Na jaře vznikne ze stroužku česneku rostlina s hlavicemi česneku, které jsou ke sklizni připraveny obvykle v červenci a srpnu v závislosti na počasí. Během růstu česneku jej musíte pravidelně zalévat a chránit před škůdci. To, že je česnek připraven ke sklizni poznáte podle toho, že jeho listy začnou vadnout, žloutnout, a nakonec z rostliny upadnou. Správnou dobu sklizně nesmíte propásnout. Když česnek sklidíte příliš brzo, nebudou jeho stroužky správně plnohodnotné a chuťové. Pokud jej sklidíte moc pozdě, mohou začít pučet nebo se naopak rozpadat.
Skladujte v suchu a chladu
Pokud se vám podařilo česnek správně vypěstovat, nejlepší způsob, jak jej uchovat, je na suchém, chladném a tmavém prostředí. Ideální teplota je kolem 15 stupňů Celsia a použít můžete například síťové pytlíky, dřevěné krabičky nebo v poslední době velmi oblíbené perforované plastové sáčky. Oloupaný česnek nebo jeho stroužky je pak dobré uchovávat v lednici ve vzduchotěsných nádobách, aby se zabránilo šíření jeho vůně mezi ostatní potraviny.
Pěstování česneku na zahradě je opravdu velmi jednoduché, nenáročné a s trochou péče se vám podaří získat chutný a zdravý česnek, který vám bude sloužit po celý rok.
Zdroje
Too Much Garlic: Side Effects, How Much to Eat, and More (healthline.com)