Pračka je vítaným pomocníkem každé moderní domácnosti. Během několika hodin vypere a v některých případech dokonce i vysuší oblečení, které bychom jinak museli prát v ruce. Co ale dělat v případě, že pračka už dávno nezáří novotou a nepříjemně zapáchá?
Moderní ženy ani muži by si svět bez pračky nedovedli představit. Ženy v minulosti trávily celou věčnost u valchy. Případně oblečení praly v ledové vodě nejbližšího rybníku či potoka. Dnes jen roztřídíme prádlo, zvolíme si program a zhruba za hodinu je všechno oblečení perfektně čisté a voňavé.
Tedy, jen do doby, dokud pračka nezačne páchnout a špatně prát. V tom případě je jasné, že s ní něco není až tak úplně v pořádku. Možná si dokonce myslíte, že za její zhoršené výsledky může nutnost servisu. Než ji ale svěříte odborníkům, možná by stačilo vyzkoušet, zda pračku není potřeba jen vyčistit.
Jak se do této práce pustit a co vše můžete vyzkoušet? To se dozvíte v následujících několika odstavcích.
Typy praček
Než se ponoříme do tajů čištění, povíme si něco o jednotlivých typech starých, ale i modernějších praček.
Pračka může být:
- S odstředivkou
- Ruční
- Dřevěná
- S vrchním plněním
- Bočním plněním
- Se zabudovanou sušičkou
Setkáme se ale i s dalšími zajímavými typy praček. V poslední době jsou v módě inteligentní pračky s vlastním připojením, pračky s odnímatelnýma nohama a mnoho dalších.
Co se týče některých praček z výše uvedených (ruční pračka, stará pračka se dřevem), ve většině případů se jedná o již historické modely, které uvidíte maximálně v bazaru, či v expozici dobře vybaveného muzea. Možná namítnete, že s ruční pračkou se v domácnostech potkáváte stále (třeba u babičky). Z hlediska popularity se však jedná o zcela menšinovou záležitost.
Moderní, ale i stará pračka s odstředivkou a dalšími chytrými funkcemi si zkrátka získala neochvějné postavení v našich koupelnách, sklepech a prádelnách.
Jak vyčistit pračku?
V této sekci se podíváme na to, jak pračku co nejlépe vyčistit. Možná se vám to bude zdát zbytečné a zdlouhavé. Vše ale dělejte s vědomím toho, že se vám veškerá péče náležitě vrátí.
Úplně první, co byste měli udělat je to, že začnete pračku čistit zvenčí. Je to logické. K vnějším částem pračky máte mnohem lepší přístup než k součástkám, které jsou ukryté uvnitř.
Postup je následující:
- Začněte čistit dvířka a gumové těsnění pračky. Na to použijte bílý ocet, který je skvělým dezinfekčním prostředkem. Je-li nános špíny odolný, sáhněte po peroxidu vodíku. Látku nechte působit a asi po hodině začněte nečistoty odstraňovat kartáčkem.
- Jakmile je tato práce hotová, nastavte nejdelší prací program, ve kterém zároveň nastavíte i nejteplejší teplotu vody.
- Do nádržky na prášek dejte ½ hrnku jedlé sody a asi litr octa. Pokud se vám ocet do nádržky nevejde, můžete ho nalít do bubnu pračky. Poté ji pusťte.
- V průběhu praní odstraňte všechny věci, které stojí na pračce a začnete čistit její vnější stěny. Ideálně za použití vlhkého hadříku a octa.
- Po dokončení “praní” pusťte cyklus ještě jednou. Tentokrát ale bez použití jakékoliv přísady. (Program pojede jen s horkou vodou.)
- Po dokončení dalšího cyklu otevřete dvířka a nechte pračku větrat po dobu nezbytně nutnou.
- Nakonec vyjměte dávkovač na prací prášek a aviváž a za pomoci kartáčku ho taktéž očistěte vodou a octem.
Další tipy na čištění
Krom vody a octa existuje i spousta dalších ingrediencí a přípravků, které na čištění pračky fungují.
Mezi nimi najdete:
- Tablety do pračky
- Dezinfekce do pračky
- Tekuté čističe pračky
- Prášek do pečiva
- Kyselinu citronovou
- Peroxid
- Chlór
Je tedy úplně na vás, zda se rozhodnete investovat do průmyslově vyráběných a dražších čističů, nebo dáte přednost věcem, které objevíte v útrobách vaší kuchyně. Na druhou stranu, vyzkoušet můžete obě varianty a posléze určit, která z nich pro vás funguje nejlépe.
A vaše stará pračka bude opět jako nová.
Máte s čištěním staré pračky zkušenost? Které přípravky se vám během času osvědčily nejvíce? Napište nám do komentářů.