Přemýšlíte o tom, že si doma vybudujete malou oázu klidu? Pokud ano, neměly by v ní chybět rostliny. Co když už jsou ale všechny vaše okenní parapety a skříně obsypané vším možným? Pak vám možná přijde vhod strom do bytu.
Spousta našinců nemá balkon, ani zahradu. Jediný kousek zeleně u nich doma proto představují pokojové rostliny, které se dají zavěsit ke stropu, nebo se pěstují v květináčích na skříních a oknech.
Když se řekne pěstování stromu v bytě, většina lidí si poklepe na čelo a pomyslí si něco o tom, jestli se tu někdo úplně nezbláznil. Copak něco takového jde? Budete se možná trochu divit, ale při výběru vhodného typu to možné je.
Proto vám dnes představíme tři pokojové stromy, jejichž pěstování si můžete na vlastní kůži vyzkoušet.
Proč si pořídit strom do bytu?
Strom do bytu působí oproti klasickým květinám v květináči mnohem elegantněji. Dá se postavit do předsíně, do obývacího pokoje k pohovce nebo ho můžete mít po většinu času na balkoně, kterému dodá trochu stínu v parných měsících.
Ne všechny stromy do bytu navíc dorůstají do obřích rozměrů. Takže se nemusíte bát, že udělají díru do stropu a budou růst až k sousedům.
TOP 3 nejlepší stromy do bytu
Dracena
I když se tato rostlina tváří jako pokojovka, ve skutečnosti je to strom. Podle toho, jaký si vyberete druh draceny se budou odlišovat její listy a jejich probarvení. Její domovinou je tropický ostrov Madagaskar, takže jí ve stabilních domácích podmínkách bude velmi dobře. Zároveň od vás nebude její pěstování vyžadovat mnoho úsilí, takže ji zvládnout i úplní začátečníci.
Dracena ke svému prospívání potřebuje:
- Pravidelné sprchování listů
- Světlé stanoviště bez přímého slunečního svitu
- Stabilní stanoviště (takže s ní moc nehýbejte)
- Běžnou pokojovou teplotu
- Rašelinový substrát
- Pravidelné jarní přesazování
- Rosení listů a časté zalévání
Olivovník
Dalším stromem do bytu je exotický olivovník, který se dá taktéž pěstovat i v květináči. Slušet mu to bude třeba na vašem balkoně.
Aby se olivovníku dařilo, potřebuje:
- Čerstvý vzduch
- Lehčí půdu s obsahem písku
- Středně časté zalévání
- Suché chladno (hlavně v zimě)
Olivovník také celkem dobře snáší zimu venku, kde může být až do doby, kdy teplota atakuje -10 °C. Co se týče prořezávání, to můžete naplánovat na jaro, nebo na podzim.
Chamaedorea
Chamaedorea pochází z Mexika a taktéž není na pěstování nijak náročná. Jelikož vypadá jako palma, mnoho lidí ji dává do obývacího pokoje, nebo do zimní zahrady.
Aby chamaedorea prospívala, potřebuje:
- Substrát s pH mezi hodnotou 5 a 6
- Pravidelné zalévání (ideálně dešťovkou)
- Stabilní teplotu do 25 °C
- Stanoviště v polostínu
- Pravidelné rosení rozprašovačem
Tato rostlina také nemá ráda příliš převodněnou půdu. V takovém případě ji mohou napadnout škůdci, kteří mohou ožírat její kořeny.
Přemýšleli jste někdy o tom, že si pořídíte strom do bytu, nebo je to podle vás příliš extravagantní?
Zdroje informací
https://www.architecturaldigest.com/story/best-indoor-trees-and-big-plants – 17 nejlepších stromů do bytu (anglicky)
Hezke,zajimave,urcite by nebylo na skodu,pridat par fotek , vi kazdy ,jak vypada „Chamaedorea“ ???