Druhy tepelné izolace: Jak si zateplit domov

Tepelná izolace stropu a stěn je velice důležitá. Zvlášť u starého domu, který nemusí odpovídat současným stavebním standardům. Jak můžete vyřešit vnitřní zateplení? A lze podniknout ještě nějaké dodatečné kroky, které mohou zvýšit tepelný komfort a snížit ztrátu tepla?

I když jsou cihlové zdi s betonem obvykle dost odolné na to, aby nás chránily před větrem a deštěm, neznamená to, že nemusíte řešit tepelnou izolaci. V případě, že se jí nebudete vůbec zabývat, může to vyústit ve zbytečnou ztrátu tepla a v protopené tisíce, které můžete (zvlášť v dnešní době) použít úplně někde jinde.

Pravda, tepelná izolace obvykle bývá velkou nákladovou položkou a mnoho lidí může taková investice opravdu bolet. Postupem času vám ale může pomoci snížit náklady za vytápění, takže se její návratnost v budoucnosti vrátí.

Jaké druhy tepelné izolace existují? Na co se nejčastěji používají? A dá se ještě nějak zařídit dodatečné vnitřní zateplení domu nebo bytu?

Druhy tepelné izolace

Pěnový polystyren

Pěnový polystyren vzniká polymerací styrenu, který se následně zpění a rozřeže na bloky. V průběhu výroby se přidávají retardéry hoření, které přispívají k samohašení v případě požáru. Pěnový polystyren se dá používat jako kročejová izolace. Nevýhodou tohoto materiálu je však jeho malá odolnost vůči vlhkosti.

Extrudovaný polystyren

Tomuto typu polystyrenu se také někdy říká XPS. Nejběžněji je k dostání ve formě desek, které mají polodrážku nebo hranu. Tento typ materiálu se používá třeba při izolaci soklu, lze ho ale použít i pro izolaci základových desek a střech s obráceným pořadím vrstev. Ve srovnání s pěnovým polystyrenem lépe snáší vlhkost, navíc může částečně sloužit i jako hydroizolace. Nedělá mu však dobře UV záření.

PUR a PIR

Jde o zkratky pěnového polyuretanu a polyisokyanurátu. PUR bývá tvrdší, hodně oblíbená je ale i varianta PIR, která může mít podobu pěny. PUR i PIR se však musí opět chránit před UV zářením. Polyuretanové desky se mnohdy používají k izolaci obvodových zdí.

Litá pěnová izolace

Při výrobě ThermoWhite se používá odpadní materiál, který nemá jiné využití. Funguje to pak tak, že v míchačce se smíchají potřebné látky a hadicový dopravník pak dopraví izolaci na místo určení. (Obvykle jde o podlahy a střechy.) Během 12-24 hodin tato látka ztuhne a vytvoří tepelnou izolační hmotu.

Pěnové sklo

Pěnové sklo se vyrábí z hlinitosilikátového skla, které se smíchá na prášek a následně se smíchá s uhlíkovým prachem. Výsledná izolace je nehořlavá a parotěsná. Hodí se pro izolace podlah a pro průmyslové budovy.

Minerální vlna/skelná vata

Mezi nejoblíbenější tepelné izolace patří minerální vlna, která je efektivní a cenově dobře dostupná. Nejčastěji se dodává ve formě role nebo desek. Kromě toho, že odolává ohni, má vysoký bod tání. Nedělá jí ale opět dobře vlhkost. Tento typ zateplení se používá u dvouplášťových střech.

Další tipy pro izolaci domu

Tradičně se při vylepšování tepelné izolace setkáváme s vnějším zateplením budov a s vnitřním zateplením střechy. To ale nemusí být jedinou strategií, pro kterou se v průběhu rekonstrukce rozhodnete.

Pomoci vám může i:

  • Výměna dveří a oken
  • Kvalitní hydroizolace
  • Instalace parozábran a parobrzd
  • Izolace podlah

V neposlední řadě je také důležité si uvědomit, že ani sebelepší tepelná izolace není samospásná. Rozhodně je tedy vhodné pravidelně a dostatečně dlouho větrat.

V opačném případě by se mohla ve vašem domě nebo bytě objevit velmi nepříjemná plíseň.

Jaký druh izolace jste si vybrali pro své bydlení vy?

 

Napsat komentář