Ne každý stojí o koberec, nebo má štěstí na byt, či dům, který má poctivé dřevěné parkety. A protože dlažba se také nehodí do úplně každé místnosti, na plné čáře to vyhrávají vinylové podlahy. Dnes si povíme, jaké jsou jejich typy, výhody a nevýhody a v neposlední řadě také údržba.
Řada lidí dává přednost bytům a domům, které mají dřevěné parkety. Tento sen ale může komplikovat jejich špatný stav, který je způsobený buď stářím, nebo nevhodnou péčí. V některých nemovitostech pak tradiční podlaha chybí úplně. Chodí se po nich jen na betonovém základu.
Pokud jste se do podobné situace dostali i vy a nechcete dát za novou podlahovou krytinu celou svoji výplatu (ne-li víc), dobrým řešením pro vás bude pořízení vinylové podlahy. Kromě toho, že se vyrábí v nepřeberném množství provedení je levná a zároveň nevyžaduje žádnou extra náročnou péči.
O tom ale v následujících odstavcích.
Co je vinylová podlaha?
Vinylové podlahy se vyrábějí z umělých materiálů. Nejčastěji se k tomuto účelu používá laminát, PVC vinyl a mnoho dalších podobných látek, které mají potřebnou pevnost, pružnost a odolnost. (Minimálně v porovnání s přírodním dřevem.) Vinylová podlaha má několik vrstev. Zároveň bývá ale relativně tenká, takže se nijak nenaruší váš pocitový, estetický, ale i pohybový komfort.
Hodně lidí si vinylové podlahy vybírá i proto, že se vyrábějí v různých barvách a vzorech, které po správném navázání v prostoru věrně imitují dřevo, kámen nebo kachličky. Z toho důvodu lze vinylovou podlahu instalovat do kuchyně, obýváku, do předsíně i do dětského pokoje a ložnice.
Typy vinylových podlah
Mezi vinylovými podlahy existují poměrně velké rozdíly. Podobně, jako všude jinde, se odvíjejí od prodejní ceny. (Ale nemusí to být vždy pravidlem.)
Z toho důvodu rozlišujeme:
- Luxusní vinylové podlahy – kromě vzhledu imitují i texturu znázorněného materiálu, prodávají se ve formě prken, nebo dlaždiček
- Linoleum – prodává se ve formě koberce, který se zařezává podle velikosti místnosti, nemá oproti klasickému vinylu vysokou odolnost proti vlhkosti a vodě
Výhody a nevýhody vinylových podlah
To, jestli se pro tuto variantu rozhodnete, mohou ovlivnit její klady a zápory. Nemá cenu si totiž pořizovat něco, co plně neodpovídá vašim požadavkům a představám.
Mezi výhody patří:
- 100% odolnost proti vlhkosti (ne však u linolea)
- Antistatická úprava
- Snadnost pokládky
- Možnost položit podlahu i na cementový základ
- Nepřeberné množství textur, barev a dekorů
- Lehká údržba
- Vyšší odolnost (ne u linolea)
- Cena
Nevýhody jsou:
- Neekologičnost
- Náchylnost k poškození ostrými předměty (lino)
- Senzitivita při zatížení těžkými předměty
- Blednutí po dlouhém vystavení UV záření (lino)
- Horší odstraňování (pokud podlahu připevníte opravdu pevně k základu)
Údržba vinylových podlah
Vinylové podlahy ve vašem domě, nebo bytě lze pohodlně zametat, vytírat i vysávat. Vše v závislosti na tom, zda jde o malý, nebo velký úklid a na tom, jaká je míra jejich zašpinění.
Abyste mu v co největší míře předešli, hodí se mít (například v kuchyni) kobereček, nebo jinou textilní pokrývku podlahy. Když už ale dojde na vytírání, před prvním použitím se ujistěte, že máte při ruce přípravky na vinylové podlahy. (A nikoliv na dlaždice, nebo na dřevo.) I když se vám to možná jeví jako zbytečnost, každý materiál má trochu jiné potřeby. Použitím správného přípravku se proto zvyšuje pravděpodobnost, že vám vaše vinylová podlaha déle vydrží.
Také si zapamatujte, že při vytírání vinylových podlah je vhodné používat jen velmi jemně navlhčený mop. (Přebytek vody může vaší podlaze spíš uškodit.) V žádném případě na ni nechoďte s drsným a hrubým kartáčem, který by ji mohl snadno poškrábat.
Máte doma vinylovou podlahu? Své tipy na její údržbu nám napište do komentářů pod článkem.