Jak na vlhké zdi svépomocí: Postup v 10 krocích

Vlhké zdi jsou nepříjemným problémem, se kterým se musí něco dělat, jinak vám může způsobit celou řadu problémů. Jelikož ale spousta lidí netuší, jak si v takové situaci počínat, podíváme se na to, jak postupovat krok za krokem.

I když si to mnozí odmítají připustit, vlhké zdi představují poměrně častý problém, který se nemusí vyskytovat jen ve starších rodinných domech, ale i v některých bytech, které nemají kvalitní zateplení a izolaci.

Následkem toho může být v objektu chladněji. Kdyby ale jenom to! Postupem času se může na zdech objevit plíseň, což může z dlouhodobého hlediska představovat velké zdravotní riziko.

Proto se podíváme na to, jak si s vlhkým zdivem poradit i bez nákladné rekonstrukce.

Odvlhčení

Pokud nemáte dostatek finančních prostředků na to, abyste se pouštěli do náročnější rekonstrukce (nebo bydlíte v bytovém domě), prvním řešením může být nákup pohlcovačů vlhkosti, které umístíte do každého pokoje. Nezapomínejte vodu pravidelně vylévat z nádržky a kupovat nové tablety.

Odsávací ventilátor

Místem, kde se pravidelně udržuje nejvíc vlhkosti, je zcela nepochybně koupelna. Z toho důvodu je z dlouhodobého pohledu vhodné do ní umístit speciální ventilátor, který je vhodný především do koupelen, které nemají své vlastní ventilační okno.

Pozor na sušení

Vlhkost zdí může podpořit i něco zdánlivě tak nesouvisejícího, jako sušení prádla uvnitř bytu. Nezapomínejte na to, že z prádla se odpařuje vlhkost do okolního vzduchu, takže může být po dobu sušení vlhčí než obvykle. Řešením může být sušení prádla venku, nebo nákup kvalitní sušičky. (Pokud nemáte dost prostoru v koupelně, často se sušička dává nad nebo pod pračku.)

Digestoř

Dalším zdrojem vlhkosti v bytech a domech je vaření, v jehož průběhu se taktéž často odpařují tekutiny do okolního prostoru. Z toho důvodu dává jedině smysl, když si do kuchyně koupíte výkonnou digestoř, kterou se nebudete bát použít.

Kontrola okapu

Pokud bydlíte ve vlastním domě a potřebujete zjistit, proč máte po každém dešti úplně mokrou zeď, stálo by za to zkontrolovat, v jakém stavu jsou vaše okapy. Dost možná zjistíte, že je někde porušené místo, kvůli kterému všechna voda teče přímo na stěnu.

Kontrola střechy

Dalším slabým místem, kvůli kterému můžete mít ve svém domě vlhko, je porušená střecha. Z toho důvodu by opět měla proběhnout její důkladná kontrola a případná oprava, která zamezí dalším škodám v budoucnu.

Popraskaná omítka

Když už budete ve všech těch kontrolách, obejděte všechny části domu a zkontrolujte, jestli někde není viditelná prasklina, skrze kterou by mohlo dovnitř pronikat vlhko. V případě, že na nějakou narazíte, je třeba ji neprodleně opravit.

A co okna?

Problém s vlhkostí uvnitř domu nebo bytu mohou umocňovat nekvalitní nebo špatně těsnící okna. Pokud je to tedy alespoň trochu možné, zkontrolujte jejich kondici a v případě vážných nedostatků je raději vyměňte.

Injektáž

Někdy vlhkost může vzlínat od země. Pokud něco takového nastane, můžete využít speciální injektážní krémy, čímž zabráníte tomu, aby se voda dostala ve větším množství do zdiva. Počítejte ale s tím, že tato varianta je pracná a poměrně dost nákladná. (Musí se například odstranit všechny tapety a omítky, ošetřit se musí i vnější zeď objektu.)

Topení

V neposlední řadě vám může pomoci i to, že budete topit v pravidelných intervalech během celého dne. (Na to se hodí mít nastavený spouštěč, takže to nebudete muset neustále hlídat.) To by mělo taktéž pomoci s běžnou vlhkostí v bytě nebo domě.

Jak proti vlhkosti ve zdech bojujete vy?

Napsat komentář