Zdá se Vám Vaše zahrada nezajímavá a fádní? Zkuste si pořídit zahradní jezírko.
Vodní plocha se dá ušít tzv. na míru do každého prostoru, ať už je větší nebo menší. Nejdůležitějším krokem je vybrat vhodné místo. Je třeba zvolit takové, kde bude sluneční svit každý den 4–6 hodin. Nepříliš vhodné je umístit jezírko přímo pod stromy, a to kvůli padajícímu listí a jehličí, které by vodní hladinu znečišťovaly. Nesmíte také opomenout zajištění přívodu elektřiny a vody.
Aby jezírko plnilo v zahradě svoji funkci a nevznikl nám jen nevzhledný a zapáchající močál, musíme uvažovat o filtraci vodní plochy. Na to, že by jezírko bylo schopno se samo čistit, se nemůžeme příliš spoléhat. Abychom dosáhli samočištění, muselo by být jezírko osázeno vhodnými rostlinami a muselo by být dostatečně velké (asi 150 metrů čtverečních). Paradoxem je, že čím větší jezírko, tím jednodušší a snadnější je jeho údržba.
Druhy zahradních jezírek
Jezírko můžeme mít fóliové, betonové nebo plastové.
Foliové jezírko
Výhodou fóliového jezírka je, že si můžeme vytvořit svůj libovolný tvar a velikost. Zde je základním stavebním materiálem fólie, na které byste však neměli šetřit, jelikož by nám vydržela jen krátkou dobu a museli bychom brzy zajišťovat opravu jezírka. Je tedy nutné si pořídit kvalitní jezírkovou fólii, která existuje v různých rozměrech a v různé hrubosti.
Betonové jezírko
Betónové jezírko použijeme, pokud plánujeme jezírko velké na plochu a hluboké. Projeví se nám zde však vyšší náklady na zhotovení jezírka a je určitě mnohem pracnější.
Plastové jezírko
Pokud nemáte v zahradě příliš místa, volte jezírko plastové. Toto stačí pouze vložit do země.
Filtrace zahradních jezírek
Každé zahradní jezírko je třeba čistit. Kvalitní filtrační systém nám pomůže udržet jezírko čisté bez velké námahy. Existují dva druhy filtrací, a to tlakové a průtokové.
Průtoková filtrace
Průtokové filtrace se umísťují nad hladinu a voda tím pádem samovolně stéká zpět do jezírka a může vytvořit i vodopád.
Tlaková filtrace
Tlaková filtrace se používá pro menší jezírka s menším množstvím ryb. Tlakové filtry je možno umístit pod úroveň hladiny jezírka.
Součástí filtrace je také výkonné čerpadlo, které slouží jako pohon ve filtrační sadě. Mimo jiné se dá použít např. jako pohon pro vodopády nebo kaskády. Liší se v konstrukci a výtlaku. U čerpadel jsou důležité tři základní údaje, a to výkon v litrech za hodinu, výtlak v metrech a spotřeba.
Vzduchování do jezírka
Vzduchování je důležitou součástí každého zahradního jezírka. Mimo to, že přivádí kyslík pro rybičky, napomáhá také čištění vody. Nejobvyklejším způsobem dopravení kyslíku do vody v zahradním jezírku je použití vhodného vzduchovacího kompresoru. To je přístroj, který vhání velké množství stlačeného vzduchu do jezírka prostřednictvím hadičky.
Vzduchovat musíme nejen v létě, ale také v zimě, aby ryby bezpečně přečkaly zimu. Na jaře můžeme vzduchování přemístit ke dnu, a tímto nám pomůže nečistoty vyplavit na povrch hladiny, kde nám tzv. skimmer dovede nečistoty až k filtraci.
Tak základní informace pro stavbu zahradního jezírka již máme, nyní je třeba jen nakoupit vše potřebné a můžeme začít stavět.