Vše, co jste chtěli vědět o zámkové dlažbě

Rekonstrukce domu se netýká jenom jeho interiérů. Podle libosti můžete zapracovat i na vzhledu vaší zahrady, nebo příjezdové cesty. Také už si konečně můžete obstarat vysněnou terasu, na které budete ráno popíjet kávu, nebo večer grilovat s přáteli. Abyste se nemuseli pouštět do složité konstrukce, zjistěte si něco o zámkové dlažbě.

Většinou se snažíme zvelebovat interiér domu. Investujeme do rekonstrukce kuchyně a koupelny, nebo si pořídíme novou (a samozřejmě větší) televizi do obývacího pokoje. Už ale moc neřešíme vzhled okolo našeho domu. Předzahrádku máme zarostlou plevelem a stromy v zahradě necháme taktéž růst a košatět podle libosti. (Co na tom, že nám berou přístup k dennímu světlu.)

Podobně může skončit i projekt “příjezdová cesta”, nebo “projekt terasa”, který může ztroskotat na nedostatku zkušeností, nebo vůle něco udělat.

Pokud se nechcete spokojit s kompromisy, ale zároveň se nechcete pouštět do náročných technik, které hrozí nejistým výsledkem, vsaďte na klasiku a položte si na cestičku, na parkoviště nebo na plácek u grilu zámkovou dlažbu.

Co je zámková dlažba?

Zámková dlažba je typ betonových dlaždic jednotného tvaru, které zapadají (podobně, jako třeba parkety) do sebe. Vzhledem k tomu, že jsou dlaždice zaháknuté jedna do druhé, uživatelům poskytují (kromě snadné pokládky) vysoký stupeň stability a odolnost. 

Velkou výhodou zámkové dlažby je oproti klasickému litému betonu to, že se dá po čase vyjmout a použít zase někde jinde. Navíc se vyrábí v mnoha různých odstínech, takže si můžete vyhrát s barevnou mozaikou, nápisy nebo jinými vzory, kterými budete chtít ozvláštnit svůj pozemek. 

Výhody a nevýhody zámkové dlažby

Nyní se podíváme na to, jaké má pokládka zámkové dlažby výhody a nevýhody. Možná vás od jejího pořízení neodradí, ale budete mít díky tomu lepší představu o tom, na co se máte připravit.

Mezi výhody zámkové dlažby patří:

  • Snadná instalace
  • Výběr barev
  • Odolnost
  • Cena
  • Variabilita tvarů
  • Různá hrubost povrchu
  • Nemusíte ji ničím lepit

Mezi její nevýhody naopak patří:

  • Pracnost (hlavně, když má každá dlaždice lícovat)
  • Snazší usazování nečistot na hrubším povrchu dlaždic
  • Nutnost úpravy povrchu

Jak se pokládá zámková dlažba

Z výše uvedených bodů jasně vyplývá, že pořízení zámkové dlažby má mnohem víc pozitiv než negativ. Jak se ale pokládá?

Nejprve si musíte připravit terén. I když je perfektně rovný, měli byste ho snížit ještě o dalších 30 cm. Jakmile budete mít tuhle část hotovou, 20 cm vyplňte kamennou drtinou a tu udusejte a uhlaďte vibrační deskou.

Nyní je čas nainstalovat obrubník, který zajistí, že se vám nebudou dlažební kostky nějak posouvat. Následně dejte na uhlazenou směs kamenů 5 cm písku. Na písek začněte dávat zámkovou dlažbu. Mezi dlaždicemi nechejte zhruba 0,5 cm velké spáry. (Bude se pak do nich zametat písek.)

Nakonec zámkovou dlažbu zameťte od přebytku písku, dodatečně ji zarovnejte vibrační deskou a máte hotovo.

Pokládali jste někdy zámkovou dlažbu? Nebo dáváte přednost dlažbě z jiných materiálů?

 

Napsat komentář