Spousta žen se věnuje zavařování. Je jim totiž líto vyhodit veškeré přebytky zeleniny a ovoce, které by se daly využít i později. I přes tradiční metodu zavařování v hrnci se ale řada z nich přiklání k zavařování v troubě. Je to bezpečné? A jak to přesně udělat?
Zavařování je jeden ze způsobů, jak využít potraviny, které v současné chvíli nedokážeme sníst. Co přesně se rozhodnete uskladnit na dno sklenice je přitom pouze na vás. Zavařit můžete okurky, papriky, houby nebo sezónní ovoce, ke kterému nemáte během roku přístup. (Švestky, třešně, meruňky, broskve…) Díky zavařování navíc dokážete dost podstatně zvýšit jejich výdrž, takže se k nim můžete vrátit až za několik měsíců.
Jediným limitem zavařování je dostatek místa, sklenic a správný postup. A to i v případě, že se rozhodnete zavařovat v troubě.
Jak na to?
Postup a čemu se vyhnout
Možná se budete divit, ale zavařování v troubě je považováno za velmi kontroverzní téma, které mnoho lidí příliš nedoporučuje. I přesto ale existuje mnoho žen, které ho s chutí vyzkouší. V takovém případě je musíme informovat o tom, aby si dávaly dobrý pozor na to, co dělají.
Samotné zavařování v troubě je velmi jednoduché. Sterilizované sklenice naplníte ovocem, nebo zeleninou a dáte je péct do trouby na teplotu v rozmezí 95-120 °C. (To ale závisí i na typu trouby.)
Mínusem této metody je to, že jídlo ve sklenicích nemusí dosáhnout stejné teploty, jaká panuje v troubě. Z toho důvodu se nemusí obsah správně zakonzervovat, což může vést k pozdějším (často zažívacím) obtížím. Také se vždy před zahájením zavařování v troubě ujistěte, že máte sklenice, které zvládnou vyšší teploty. Sklenice z tenkého skla vám mohou celkem snadno explodovat a způsobit vám újmu na zařízení, nebo na zdraví.
Zásadní je ale i to, co přesně chcete zavařovat. Nejvíce se doporučuje zavařovat v troubě potraviny, které obsahují méně než 10 % vody. Vybrat si proto můžete rýži, ovesné vločky, sušené ovoce a zeleninu. Naopak se vyhněte semínkům a ořechům. Z čerstvého ovoce můžete za vysoké teploty udělat spíš jam.
Sterilizace sklenic
Před zahájením zavařování je velmi důležitá sterilizace sklenic. Po jejím správném provedení budete mít jistotu, že v žádné z nich nezůstaly zbytky jídla a nečistot, které by mohly snížit trvanlivost zavařených potravin, nebo způsobit jejich závadnost.
Sklenice pořádně umyjte v teplé vodě a posléze je dejte (otevřené) zahřát na 10 minut do trouby. Teplota v ní by měla dosahovat 100 °C. Všechny sklenice by měly být ponořené do plechu s vodou.
Co všechno potřebujeme?
Jediné, co před zahájením zavařování potřebujete jsou sterilizované sklenice, potraviny, kterými je budete plnit, nálev, minutka, chňapka a trouba.
Zavařování v elektrické a plynové troubě
Postup zavařování je velmi jednoduchý. Když máte naplněné sklenice jídlem a připraveným nálevem, předehřejte troubu na 150 °C (zeshora i zespoda). Sklenice vyložte na plech, tak, aby se vzájemně nedotýkaly, zalijte je 2-3 cm horké (ne vroucí) vody. Potom plech vložte do trouby a na minutce si nastavte 15 minut. Po zazvonění minutky je pečte ještě dalších 20-25 minut s tím, že přepnete na zahřívání zespoda.
Po vytažení sklenic z trouby je poskládejte na utěrku dnem vzhůru a nechejte je vychladnout.
Zavařování v horkovzdušné troubě
Jakmile máte vyčištěné a naplněné sklenice (potravinami i nálevem), předehřejte si troubu na 250 °C. Vezměte plech s vysokým okrajem, na jeho dno poskládejte bavlněnou utěrku a zalijte ji 2-3 cm vody.
Na plech poskládejte naplněné sklenice, které by se opět neměly dotýkat. V troubě je pečte cca 8-12 minut (podle velikosti sklenice). Nezapomeňte mít nastavený horký vzduch. Pokud se voda z plechu rychle vypařuje, můžete ji průběžně doplnit.
Stejně, jako v předchozím případě sklenice po vytažení skládejte dnem vzhůru na bavlněnou utěrku. Otočte je až ve chvíli, kdy budou všechny studené.
Jakým způsobem doma zavařujete vy?
Koupila jsem od vás ntyto nože 2x. Jen mne mrzí, že jste mi neposlali knihu receptů. Děkuji.