Vánoční a velikonoční perníčky si zaslouží nápaditou ozdobu. Problém ale bývá často v tom, že bílková poleva nemá takové vlastnosti, jaké byste si přáli. Případně, můžete bojovat i s představou malé hygieničnosti tepelně neopracovaných vajec. Existuje ještě nějaké další jednoduché zdobení perníčků? A pokud ano, jaké?
Perníčky jsou každoroční stálicí mnoha českých domácností. Názory na jejich zdobení se ale obvykle různí. Zatímco u někoho má perníková hvězda pouze základ bez ozdob, další lidé preferují bílkovou polevu, ze které se dělá náročnější dekor. Vzory ale nebývají přesně dané, takže jeden tvar může získat tisíce různých podob.
V případě, že nevíte, jak na polevu, nebo vám chybí inspirace na další typy zdobení, vše podstatné se dozvíte v našem dnešním článku.
Bílková poleva na perníčky
Bílková, nebo také královská, poleva na perníčky je pravděpodobně nejznámějším typem zdobení. Když ale budete chtít, nemusíte zůstat jen u její základní barvy. Pokud si pořídíte potravinářská barviva, můžete mít zdobení i růžové, zelené, žluté a podobně.
Na přípravu této polevy budete potřebovat: 140 g moučkového cukru, 1 vaječný bílek
Aby byla poleva naprosto dokonalá, je opravdu hodně důležité, abyste cukr dvakrát přecedili přes jemné sítko. Jedině tak v cukru nebudou “kameny” a hrudky, kvůli kterým by se vám mohly perníčky špatně zdobit sáčkem.
Následně do důkladně prosátého cukru přidejte vajíčko a začněte rychle míchat. Cukr se postupně rozpustí a vznikne bílá poleva, kterou přendáte lžící do cukrářského zdobícího sáčku.
V případě, že je bílá poleva na perníčky moc tuhá, můžete ji naředit menším množstvím vody. Když je naopak řídká, přidejte prosátý moučkový cukr.
Čokoládová poleva na perníčky
Tento způsob zdobení je o něco jednodušší. Vzhledem k tomu, že nepřijdete do kontaktu s tepelně neopracovanými vejci, můžete do této aktivity zapojit i děti.
Budete potřebovat: dostatek čokolády v jakékoliv barvě (kterou máte rádi)
Postup přípravy je taktéž velmi jednoduchý. Podle vlastních preferencí můžete čokoládu nalámat na menší kousky a nechat ji rozpustit ve vodní lázni. V některých domácnostech se také vkládá čokoláda (v obalu) do kastrůlku s horkou vodou, ve kterém se nechá její obsah rozpustit. V takovém případě můžete zdobit perníčky tak, že z obalu vystřihnete na rožku malou díru a odtud bude čokoláda na perníčky vytékat. (Skvělé pro domácnosti, které nemají zdobící sáček.)
Je jen na vás, jestli budete používat jen jednu nebo více barev čokolády. Zdobení může být klasické, jako u zdobení bílkovou polevou. Také ale můžete peroutkou natřít čokoládou plochu celého perníčku, můžete dělat cik-cak vzor, můžete do ještě tekutého čokoládového základu malovat kontrastní vzorek namočenou špejlí a podobně. Fantazii se meze nekladou.
Zdobení perníčku kakaem
Tato metoda je relativně novější, už si ale stačila získat značnou oblibu. Někdy s nadsázkou hovoříme o tom, že jde o perníčky s dřevěným dekorem.
Budete potřebovat: 30 ml vody, 3 g tmavého kakaa
U tohoto typu vzoru je rozdíl v tom, že perníčky se zdobí ještě před upečením. Jakmile je budete mít vykrájené na plechu, potřete jejich povrch vodou s rozmíchaným kakaem. Ještě předtím ale udělejte na perníčcích rýhy, které imitují dřevo. Ty uděláte jednoduše párátkem. Díky tomu tmavé kakao na perníčcích mnohem snáze ulpí a po upečení budou perníčky imitovat dřevěný povrch.
Co dalšího můžete zkusit
Pokud se vám vaše perníčky zdají být stále ještě nudné, nic vám nebrání v tom, abyste si obstarali v obchodě cukrové kuličky a zdobení. Například stříbrné perličky budou vypadat dobře v kombinaci s klasickou bílkovou polevou.
Kdo naopak nemá moc času na čokoládové zdobení, ale má pocit, že perníčky nevypadají dostatečně reprezentativně, ten může na ještě mokrou čokoládu nasypat barevné party zdobení, kytičky, cukrové vločky a podobně.
Rodinám s dětmi by se mohlo líbit i zdobení perníčků speciálními “gelovými” barvami, které jsou vhodné pro zdobení dortů a podobně. Obvykle je seženete u cukrářského zdobení.
Jakým způsobem zdobíte vánoční perníčky vy?